The use of vr technology to enhance museum visits: A case study for Taxila Museum in Pakistan
Müze ziyaretlerini geliştirmek için VR teknolojisinin kullanımı: Pakistan'daki Taxila Müzesi için bir vaka çalışması
- Tez No: 790984
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Müzecilik, Science and Technology, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanal gerçeklik, bir kişinin simüle edilmiş bir ortamla etkileşime girmesini sağlayan ve sanal dünyayla çevrili bir teknolojidir. Bu ortam, bilgisayar donanımı ve yazılımından oluşur. VR, bir kullanıcının gerçek ve simüle edilmiş bir dünyada var olduğunu düşündüğü ve keşfettiği üç boyutlu videolar ve görüntüler içerir. Sanal gerçeklik teknolojisi ezici bir şekilde gelişmiştir ve dünya genelinde popülaritesi giderek artmaktadır. Böylece sanal gerçeklik teknolojileri müze sektöründe de yerini almıştır. Dünya çapında miraslarını ve koleksiyonlarını sergilemek için VR teknolojisini kullanan birçok müze var. Artık bilgi ve sanata erişim çok kolay ve izleyiciler için erişilebilir hale geldi. Sanal Gerçeklik teknolojisi, müzelere alan eksikliğinin veya ziyaretçinin sergilerle etkileşiminin üstesinden gelmek gibi bir dizi avantaj sağlar. VR, kullanıcıların sanatsal simülasyonların sanal deneyiminde daha aktif olmalarını sağlar. Bu araştırma, Pakistan'daki Taxila müzesinin Budist kültürünün kimliğini ve mirasını Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi aracılığıyla keşfetmek amacıyla yapılmıştır. Taxila, çok zengin bir Hinduizm ve Budizm tarihine sahiptir. Kültür ve mirasını korumada da oldukça öne çıkıyor. Bu araştırma, özellikle gençlerin Taxila müzesini aktif olarak ziyaret etmeleri için VR teknolojisinin ziyaretçiler için ne kadar yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu tez, Taxila Budizm Müzesi'nin gözlemlerini keşfetmeyi, gençlerin Taxila müzesine ziyaretlerini Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi aracılığıyla zenginleştirmeyi, mirasını korumayı ve bilgilerin içeriğini halka kolayca erişilebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. çekici yol. Bu araştırma tezi, verileri analiz eder ve kültür korumada VR kullanımına ilişkin mevcut örnekleri keşfeder. VR teknolojisinin benimsenmesi, insanlar tarafından daha iyi ezberlenen müzelere karşı ilgi çekici bir tutum da sağlıyor. Bu çalışma, duygusal ve yaratıcı bir deneyim yaşayan kişilerde güven duygusunun gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Metodoloji kısmı ise 18-40 yaş aralığındaki turist ve ziyaretçilere sanal gerçeklik teknolojisi hakkında bilgi verilerek görüşmeler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Mülakatların nihai amacı, sanal gerçeklik teknolojisinin müzelerde kullanımının değerlendirilmesi ve incelenmesi ve gelecekte ileri düzey sanal gerçeklik teknolojilerinin tasarlanması ve geliştirilmesi için öneriler ve fikirler sunmaktır. Katılımcılar, Taxila müzesinde VR teknolojisini kullanma fikri karşısında şaşkına döndüler ve olumlu geri bildirimde bulundular.
Özet (Çeviri)
Virtual reality is a technology that enables a person to interact with a simulated environment and is surrounded by the virtual world. Such environment consists of the computer hardware and software. VR contains three dimensional videos and images that a user explores and considers itself as he or she is existing in a real and simulated world. Virtual reality technology is overwhelmingly advanced and becoming more frequent in its popularity throughout the world. Thus, the VR technologies have also taken place in the museum sector. There are many museums who are using VR technology to show their heritage and collections worldwide. Now the access to the knowledge and arts have become very easy and accessible to the viewers. Virtual Reality technology provides a number of advantages to the museums, like to overcome the lack of space or the visitor's interaction with the exhibits. VR allows the users to become more active in virtual experience of artistic simulations. This research is conducted in order to explore the identity and heritage of the Buddhist culture of the Taxila museum in Pakistan through Virtual Reality (VR) technology. Taxila has a very rich history of Hinduism and Buddhism. It is also very prominent in preserving its culture and heritage. This research demonstrates how much VR technology can be beneficial for visitors especially youth to actively visit the Taxila museum. This thesis aims to discover the observations of the Taxila Museum of Buddhism to enhance the visit of the youth to the Taxila museum through Virtual Reality (VR) technology to preserve its heritage and to make the content of the information easily accessible to the public in an attractive way. This research thesis analyzes the data and discovers the existing examples for the use of VR in culture preservation. The adoption of VR technology also provides an engaging attitude towards museums that is memorized by the people in a better way. This study contributes to developing the feeling of trust and confidence of people that have an emotional and imaginative experience. Whereas the methodology part outlined as interviews were conducted with tourists and visitors age group around 18-40 years, by giving them knowledge of virtual reality technology. The ultimate aim of having interviews is the evaluation and examination of using VR technology in the museums and to provide suggestions and ideas to design and develop advance VR technologies in the future. The participants were overwhelmed by the idea of using VR technology in the Taxila museum and gave positive feedback.