Türk ceza hukukunda etkin pişmanlık
Effective remorse in Turkish criminal code
  1. Tez No: 790985
  2. Yazar: ŞEYMANUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Türk Ceza Hukukunda etkin pişmanlık kurumunu ele alınarak, bu konu hakkında kavramsal, tarihsel ve uygulama bakımından incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın amacı etkin pişmanlık kurumu hakkında güncel, açıklayıcı ve öğretici bir kaynak oluşturmaktır. Çalışma üç ayrı ana bölüm başlığından ibarettir. Birinci bölümde, etkin pişmanlığın genel esasları başlığı altında etkin pişmanlık kavramı, faal nedamet kavramı, tarihsel gelişim süreci ve hukuki niteliği ele alınmıştır. İkinci bölümde, etkin pişmanlığın fiile ve faile ilişkin unsurları ayrı ayrı açıklanmış ve gönüllü vazgeçme, iddia pazarlığı gibi benzer ceza kurumlarıyla olan ilişkisi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, etkin pişmanlığın mevzuatımızdaki yeri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5941 sayılı Çek Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu gibi diğer özel ceza kanunları bakımından ayrı ayrı açıklanmıştır. Bu açıklamalar, güncel kanun değişiklikleri, öğretide yer alan farlı görüşler, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the institution of effective remorse in Turkish Criminal Law is discussed and conceptual, historical and practical explanations are made about this subject. The aim of the study is to create an up-to-date, explanatory and instructive resource about the effective repentance institution. The study consists of three main chapter titles. In the first part, the concept of active regret, its historical development process and its legal nature are discussed under the title of the general principles of effective regret. In the second part, the elements of effective remorse regarding the act and the perpetrator are explained separately and its relationship with similar penal institutions such as voluntary renunciation and plea bargaining is examined. In the third part, the place of effective repentance in our legislation is explained separately in terms of other special penal laws such as 5237 numbered Turkish Criminal Code and 5271 numbered Criminal Procedure Code, 5941 numbered Check Code and 5607 numbered Smuggling Code. These explanations have been supported by current law amendments, different views in the doctrine, Court of Appeal and Constitutional Court decisions.