Transformation of china's national defense strategy: A quest for hegemony?
Çin'in ulusal savunma stratejisinin dönüşümü: Hegemonya arayışı mı?
  1. Tez No: 790994
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, Çin'in özellikle Deng yönetimi altında kaydettiği önemli ekonomik ilerleme ile güven içinde ilerleyen savunma stratejisine ve böylece Çin'in ekonomik ve askeri bağlamda artan gücüyle yeni bir süper güç adayı olarak nasıl durduğuna odaklanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bir süper güç haline gelmesi dışında, Çin, yıllar içinde askeri, ekonomik, siyasi gibi birçok alanda kaydettiği ilerleme ile dünyada yeni bir süper güç adayı olarak gösteriliyor. Ancak en önemli faktör uluslararası tanınırlığıdır. Bu çalışma, Çin'in askeri gücüne ve bu bağlamda savunma stratejisine odaklanmayı ve Çin'in savunma stratejisinin son üç dönemdeki devlet başkanları Jiang Zemin, Hu Jintao ve Xi Jinping tarafından nasıl dönüştürüldüğünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla tez, Çin hükümeti tarafından yayınlanan savunma belgelerinin rehberliğinde konu dönüşümü akademik çalışmalar ve gelişmelerle ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on China's defense strategy, as it has been striding in confidence with its significant economic progress, especially under the Deng administration and thus on how China stands as a new superpower candidate with its increasing power in the economic and military context. Apart from the United States (US)'s growing into a superpower with the dissolution of the Soviet Union, China has been shown as a new superpower candidate in the world over the years with its progress in many areas such as military, economic, and political. But the most important factor is its international recognition. This study aims to focus on China's military power and, in this context, its defense strategy, and to examine the transformation of China's defense strategy during the last three terms by the heads of state, namely, Jiang Zemin, Hu Jintao, and Xi Jinping. For this purpose, the thesis attempts to present the subject transformation based on the guidance of the defense documents published by the Chinese government with academic studies and developments.