Türk hukukunda suça sürüklenen çocukların yargılanması
The trial of juvenile delinquents in Turkish law
- Tez No: 791001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Devletler, güçlü bir gelecek inşa edebilmek için çocukların eğitimine ve gelişim süreçlerine büyük önem verir. Bu noktada çocuklara doğru bir eğitimin, sağlıklı bir çevrenin ve yaşlarına uygun rehberliğin sağlanması büyük önem taşır. Ancak çocuklar da suça karışmaktadırlar. Özellikle aile, okul, arkadaş çevresi gibi çeşitli faktörler nedeniyle suça sürüklenmiş çocuklar, ceza yargılamasının konusu haline gelmektedir. İşte bu çalışmada, esas olarak Türk Hukukundaki güncel mevzuat hükümleri dikkate alınarak suça sürüklenen çocukların yargılanması incelenmiştir. Çocuk suçluluğuna dair mevcut kuralların eksiksiz bir şekilde uygulanması ve geliştirilebilecek yönlerinin tespit edilmesi için güncel mevzuatın bilinmesi gerekmektedir. Elbette çalışma boyunca yalnızca çocukların yargılanma usullerinden bahsedilmemiş, çocuk suçluluğuna ilişkin uluslararası hukuktaki düzenlemeler ile mukayeseli hukuktaki yaklaşımlar da ortaya konulmuştur. Özellikle, uluslararası hukuktaki düzenlemelerin mukayeseli hukuka ve Türk Hukukuna etkisini gözlemledikçe çocuklar hakkındaki ilkelerin evrensel ilkeler olduğu daha net anlaşılacaktır. Çalışmamızda çocuklar hakkındaki infaz sürecine de yer verilmiştir. Zira suça sürüklenen çocukları yeniden toplumla uyumlu hale getirebilmek için çözümü yalnızca soruşturma ve kovuşturma evresindeki değişikliklerde aramak hatalı olacaktır. Özellikle çocukların infaz süreçlerinin ardından sosyal yaşama hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için infaz sisteminin titizlikle tasarlanması gerekmektedir. Dolayısıyla, suça sürüklenen çocuklar hakkında evrensel ilkelerle uyumlu bir şekilde geliştirilecek özel düzenlemelerle çocuğun toplumla bütünleşmesi sağlanarak suçtan uzak durmaları sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
States attach great importance to the education and development processes of children in order to build a strong future. At this point, it is of great importance to provide children with the right education, a healthy environment and age-appropriate guidance. However, children are also involved in crime. Especially, juvenile delinquents become the subject of criminal proceedings due to various factors such as family, school and friends. In this study, the criminal proceedings of juvenile delinquents were examined, taking into account the current legislation provisions in Turkish Law. It is necessary to know the current legislation in order to fully implement the existing rules on juvenile delinquency and determine the aspects that can be improved. Of course, throughout the study, not only the trial procedures of children were mentioned, but also the regulations in international law regarding juvenile delinquency and approaches in comparative law were explained. Especially, as we observe the effects of the comparative law and Turkish Law, it will be understood more clearly that the principles about children are universal principles. In our study, the execution process about children was also included. Because it would be wrong to seek the solution only in the changes to be made in the investigation and prosecution phase in order to re-harmonize juvenile delinquents with the society. Therefore, with special regulations that will be developed in accordance with universal principles regarding juvenile delinquency, it will be ensured that the child is integrated into the society and stay away from crime.