Okul yöneticilerinin kariyer gelişiminin kariyer hedef ve beklentiler bağlamında incelenmesi
Investigation of career development of school administrators in context of career aims and expectations
- Tez No: 791039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZÜM EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin kariyer gelişiminin kariyer hedef ve beklentiler bağlamında incelenmesidir. Bu amaçla Bilecik İli devlet okullarında çalışan okul müdürü ve müdür yardımları ile nitel bir yaklaşım benimsenerek yarı yapılandırılmış mülakat ile veri toplanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde kariyer kavramı tanımları ve kariyer kuramlarından bahsedilmiş olup, ikinci bölümde ise meslek olarak öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları tanımlanmıştır. Son bölümde ise çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve elde edilen bulgularına değinilerek önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin, görevini en iyi şekilde yapmak ve bulunduğu ortama katkı sağlamak ile üst kademelere yükselme hedef ve beklentilerinde oldukları ancak iş yoğunluğu, zaman ve imkansızlıkların bu hedef ve beklentilerini gerçekleştirmelerine olanak bulamadıkları saptanmıştır. Bazı okul yöneticilerinin üniversite döneminde kariyer planlaması olmadan öğretmenlik mesleğinin içine girdiklerini ve şuan ki kariyerlerinden memnun olmayıp tekrar öğretmenliğe dönmek istedikleri sonuçlarına varılmıştır. Genel olarak okul yöneticilerinin kariyeri bir süreç ve geliştirilebilir bir olgu olarak anladıkları ve kariyer sürecinde hedef ve beklentilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin kariyer gelişimi konusunda yeterince eğitilmediği ve çalışma koşullarında kariyer gelişimi gerçekleştirebilecek imkanları bulamadıkları sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating career development of school administrators in context of career aims. For this purpose, data were collected through semi-structured interviews with the help of school principals and principals working in state schools in Bilecik province, adopting a qualitative approach. In the first part of the research, definitions of career concept and career theories were mentioned, and in the second part, teaching as a profession and teaching career steps were defined. In the last part, the subject, purpose, method and findings of the study were mentioned and suggestions were made. As a result of the research, it has been determined that school administrators have the aims and expectations of performing their duties in the best way and contributing to the environment they are in, and rising to the upper levels, but the workload, time and impossibilities do not allow them to realize these aims and expectations. It was concluded that some school administrators entered the teaching profession without career planning during the university period and that they were not satisfied with their current careers and wanted to return to teaching again. In general, it has been determined that all school administrators understand career as a process and a phenomenon that can be improved and they have aims and expectations in the career process. It was also concluded that the school administrators were not adequately trained in career development and they could not find the opportunities to realize career development in working conditions.