Yazılım süreç iyileştirme yetenek belirleme modelinin (SPICE) bir teknoloji şirketine uygulanması: Bir durum çalışması
Implementation of software process improvement capability determination model (SPICE) to a technology company: A case study
- Tez No: 791050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ONAY DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojideki gelişmeler nedeniyle e-ticaret, e-devlet veya eğlence gibi günlük hayatımızın her alanında yazılım yoğun sistemler kullanılmaktadır. Günümüz yazılım kuruluşlarının sektördeki rekabeti nedeniyle bu yazılım sistemlerinin başarılı yani zamanında, bütçe dahilinde ve belirlenen kapsamda geliştirilmesi gereklidir. 1990'lı yıllardan itibaren geliştirme çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasında temel sorunların yazılım süreci ile ilgili olduğu anlaşılmış ve yazılım süreç iyileştirme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada yazılım süreç iyileştirme (YSİ) modellerinden ISO SPICE modelini uygulayan bir organizasyonun deneyimleri gerçekleştirilen anket, görüşme ve doküman incelemeler yoluyla elde edilmiş ve Türkiye geneli yazılım organizasyonlarındaki profesyonellerin YSİ faaliyetleri hakkında algısının ortaya çıkarılması için de bir anket uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre YSİ sürecinin uygulanması ile müşteri memnuniyetinde artış, kaliteli ürün ve hizmet oluşturma ve özellikle kritik öneme sahip hatalarda azalma yaşandığı tespit edilmiştir. YSİ başarısında, süreçlerin tam benimsenip uygulanması (iş odağı), yönetim desteği, çalışan katılımı ve liderlik katılımı konuları başarı faktörleri tespit edilmiştir. Organizasyonda SPICE modeline geçişte karşılaşılan zorluklar genel olarak zaman ve iş gücü kaybının meydana gelmesi, maddi zorlukların yaşanması, çalışanlarda dirençle karşılaşma gibi konularda yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Software intensive systems have been used in every aspect of our daily life such as e-commerce, e-government or entertainment due to the advances in technology. There is a necessity of developing these software systems successfully which means on time, within budget and within the defined scope due to the competition of today's software organizations in the sector. Since 1990s, it has been realized that the main problems are related with the software process for the failure of development efforts. In the scope of this thesis study, the experiences of a software development organization that implements one of the software process improvement (SPI) models, namely ISO SPICE were gathered by implementing questionnaires, interviews and document analysis. In addition, a Turkey-wide survey was conducted to reveal the perception of the factors affecting software process improvement activities in small and medium-sized software organizations in Turkey. According to the results of the study, it has been revealed that there is an increase in customer satisfaction, product and service quality, and a decrease in critical errors with the implementation of the SPI process. Success factors of the SPI were determined as full adoption and implementation of the processes (business focus), management support, employee participation and leadership. The difficulties encountered in the transition to the SPICE model in the organization were generally experienced in issues such as loss of time and workforce, financial shortcomings, and employee resistance.