Süreç iyileştirmede CMMI modelleri ve Türkiye'de CMMI uygulamalarının durumu
Process improvement with CMMI models and CMMI implementation in Turkey: A state of the art survey
- Tez No: 251497
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yazılım projelerinin büyümesiyle 1970'lerde ortaya çıkan yazılımda kalite sorunu 1980'lerde ?yazılım krizi? olarak anılacak düzeye ulaşmıştır. 1980'lerin ortalarından bu yana yapılan çalışmalarla, yazılımda kalite sertifikasyonu, süreç iyileştirme ve yetenek belirleme amaçlarıyla ilgili olarak çeşitli modeller ortaya konulmuştur.Bu çalışmada, bu modellerden en yaygını olan CMMI incelenmiştir. CMMI, kurumlara süreçlerini iyileştirme konusunda gereken temel adımları gösteren bir süreç iyileştirme yaklaşımıdır. Ne yapılması gerektiğini açıklar, fakat nasıl sorusuna kesin bir cevap vermez. Bu yaklaşım bir projeye, bir kuruma ait departmana ya da büyük bir organizasyona süreçlerini iyileştirme ve geliştirme konusunda rehberlik eder. Olgun olmayan bir süreçten olgun ve disiplinli bir surece giden evrimsel bir yol çizer ve ortaya konulan seviyelere gore olgunluk gelişimi sağlanır. Her olgunluk modelinin kendine özel süreçleri bulunur. Boylece sürekli bir iyileşme söz konusu olur.Bu bağlamda Türkiye'de günümüzdeki CMMI uygulamalarını değerlendirmek amacıyla CMMI 3.seviye sertifikasına ulaşmış bazı firmalarla görüşülmüştür. Görüşmeler sonucunda, firmaların CMMI 3.seviyeye ulaşma çalışmalarında karşılaştıkları problemler, edindikleri tecrübeler ve sağladıkları faydalar açıklanmaya çalışılmıştır.Yapılan görüşmeler sonucunda, CMMI uygulamaları için en önemli başarı faktörü olarak üst yönetim desteği gösterilmiştir. Bu faktöre ek olarak, çalışanların iyileştirme çalışmalarını benimsemelerini sağlamak ve ortak bir hedef bilinci yaratmak, diğer önemli faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda ayrıca, Türkiye'de CMMI sertifikalı firma sayısının azlığına değinilmiş ve CMMI sertifikasının dünya genelindeki geçerliliği ve önemi vurgulanmıştır.Bu nedenle, Türkiye'deki yazılım geliştirme firmalarına, CMMI modellerini uygulama konusunda daha fazla yol gösterilmesi, danışmanlık eğitimi verebilecek firma sayısının arttırılması ve bu şekilde Türk yazılım pazarının ihracatta genişlemesinin sağlanabilmesi gerekliliği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The software quality problem, arised with the growing size of software projects in the 1970s, reached a level to be mentioned as the so-called ?software crisis? in the 1980s. Since mid-1980s, various models related to software quality certification, process improvement and capability determination have been introduced.In this study, one of the most common models, CMMI, is examined. CMMI is a process improvement approach that helps institutions comprehend the basic steps of process improvement. The model explains what to do, however does not provide a specific answer about how to do. This approach provides guidance about process improvement and process development to an institution belonging to a department or a large organization. CMMI draws an evolutionary path from immature processes to mature and disciplined processes and and assures a maturity development subject to the executed levels. Every maturity model has its own processes, thus providing a continuous improvement.In this context, in order to evaluate the CMMI implementations in Turkey, a state of the art survey was conducted by interviewing some of the firms having the CMMI Maturity Level 3 certification. Problems faced, experiences gained, and advantages assured by the companies during their CMMI implementations are to be explained.As a result of the interviews, the most important factor for a successful CMMI implementation appears to be the support of top management. In addition, top management should create a common objective consciousness and help the employeess adopt the improvement practices. Another result is that the number of firms with CMMI certification is very low in Turkey and CMMI certification is an important and valid model worldwide.For that reason, software development firms in Turkey should be guided and supported regarding the implementation of CMMI models and the number of CMMI consultancy firms should be increased; thus allowing the expansion of Turkish software development market in exportation.