Kronik otitis medialı hastalarda vestibüler fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular functions in patients with chronic otitis media
  1. Tez No: 791066
  2. Yazar: SAKİNE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik otitis media ve cerrahisi uygulanan hastalardaki vestibüler sistem tutulumunun incelenmesidir. Bu çalışmaya Kasım 2019 - Aralık 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında KOM tanısı alıp cerrahi planlanan, yaşları 17-63 arasında toplam 45 hasta(21 erkek 24 kadın) dahil edildi. Hastalar uygulanan cerrahi işleme göre tip 1 timpanoplasti (n:26) ve canal wall up mastoidektomi (n:19) grubu olarak iki alt gruba ayrıldı. Tüm hastalar preoperatif ve postoperatif (1. ay) olmak üzere Video Head İmpulse Test ile değerlendirildi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası olarak değerlendirildiğinde, patolojik ve sağlam kulaklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ayrıca her iki cerrahi grupta ameliyat öncesi ve sonrası VOR kazançlarında istatistiksel olarak bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak KOM hastalarının cerrahi öncesi ve sonrasında VOR kazançları normal sınırlarda elde edildi. KOM'lu hastalarda vestibüler disfonksiyonu net olarak ortaya çıkarabilecek; hasta sayısının arttırıldığı, ilave kantitatif verilerin dahil edildiği ve iki değişken arasında güçlü bir korelasyonu doğrulayan çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca KOM tanısı alan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası vestibüler değerlendirmede düşük frekanslı SSK fonksiyonlarının ve otolitik organların değerlendirilebildiği testlerin VHIT ile birlikte kullanılmasının yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the vestibular system involvement in patients with chronic otitis media and surgery. A total of 45 patients (21 males, 24 females) aged 17-63, who were diagnosed with COM and planned for surgery between November 2019 and December 2021 at Çukurova University, Department of Otorhinolaryngology, were included in this study. The patients were divided into two subgroups according to the surgical procedure performed as type 1 tympanoplasty (n:26) and canal wall up mastoidectomy (n:19) groups according to the surgical procedure performed. All patients were evaluated with VHIT preoperatively and postoperatively (1 month). When the patients were evaluated before and after surgery, no statistically significant difference was found between pathological and healthy ears. In addition, there was no statistically significant difference in pre- and postoperative VOR gains in both surgical groups (p>0.05). As a result, VOR gains of COM patients before and after surgery were within normal limits. It can clearly reveal vestibular dysfunction in patients with COM; There is a need for studies that increase the number of patients, include additional quantitative data, and confirm a strong correlation between the two variables. In addition, we think that it may be helpful to use tests that can evaluate low-frequency SSC functions and otolithic organs together with VHIT in the pre- and postoperative vestibular evaluation in patients diagnosed with COM.