Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde termal battaniye kullanımının hastaların yaşam bulguları, titreme düzeyi, üşüme durumu ve sıcaklık konfor algısı üzerine etkisi
Effects of thermal blanket on patients' vital signs, shivering level, chilling status and temperature comfort perception in the preoperative and postoperative period
  1. Tez No: 791065
  2. Yazar: İPEK KÖSE TOSUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK, DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma ameliyat öncesi ve sonrası dönemde termal battaniye kullanımının hastaların yaşam bulguları, titreme düzeyi, üşüme durumu ve sıcaklık konfor algısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü girişimsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Türkiye'nin güneyinde bir ilde eğitim ve araştırma hastanesinde Şubat 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında planlı jinekolojik cerrahi geçiren hastalardan toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini randomizasyon ile belirlenen müdahale (n=22) ve kontrol (n=22) grubunda olmak üzere 44 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, Titreme Düzeyi Tanılama Formu ve Sıcaklık Konfor Algı Skalası ile toplanmıştır. Her iki grup ameliyat öncesi ve sonrası dönemde pasif olarak ısıtılmıştır. Kontrol grubunda hastane prosedürü olan pamuklu pike, müdahale grubunda termal battaniye kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ameliyat sonrası ilk 60 dk. boyunca müdahale ve kontrol grubunun yaşam bulguları ve oksijen saturasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ameliyat sonrası kontrol grubunun titreme düzeyi ve üşüme durumunun daha fazla olduğu ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Müdahale grubundaki hastaların sıcaklık konfor algısı ortalamalarının 30, 60 ve 90.dk.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled interventional study to determine the effects of the thermal blankets on patients' vital signs, shivering level, chill status and temperature comfort perception in the pre- and postoperative period. The data of the study were collected from patients who underwent planned gynecological surgery between February 2021 and June 2021 in a training and research hospital in a province in the south of Turkey. The sample of the study consisted of 44 patients in the intervention (n=22) and control (n=22) groups determined by randomization. The data of the study were collected with the Patient Information Form, the Patient Follow-up Form, the Shivering Level Diagnosis Form and the Thermal Comfort Perception Scale. Both groups were warmed passively before and after surgery. In the control group, cotton piqué, which is a hospital procedure, was used, and thermal blankets were used in the intervention group. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 24.0 program. As a result of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the vital signs and oxygen saturations of the intervention and control groups during the first 60 minutes after surgery. It was determined that the shivering level and coldness of the control group were higher in the postoperative period, but the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05).