Makrofaj siglec-10 – CD24 tümör 'beni yeme' sinyalinin 12e9 monoklonal antikoru ile immunoterapötik hedeflenmesi
Immunotherapeutic targeting of macrophage siglec10- tumor CD24 'DON'T EAT ME' signalling by 12E9 monoclonal antibody
- Tez No: 791071
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tümör mikroçevresinde bulunan makrofajlar tümöre karşı pro-inflamatuar M1 veya tümör gelişimine yardımcı olan M2 makrofajlardır. Tümör ilişkili makrofajlar (TAM) M2 makrofajlarla ilişkilendirilmektedir. TAM'ların birçok tümörde yoğun olarak bulunduğu ve tümör ortamına sızan TAM'ların sayısı ile hastalığın kötü prognozunun ilişkili olduğu ve ayrıca standart tedavilere karşı direnç geliştirmede rol oynadıkları da bilinmektedir. GBM'de TAM'ların tümör ortamına en fazla sızıntı yapan bağışıklık hücreleri oldukları rapor edilmiştir. Yapılan çalışmalar yüksek dereceli gliomalarda M2 makrofajların varlığı ile hastalığın kötü prognozu arasında bir korelasyon saptandığını belirtmektedir. Ayrıca, yeniden programlanmış M1 makrofajların GBM hücrelerinin büyümesini baskıladığı, M2 makrofajların ise tümör büyümesini ve tedaviye direnci desteklediği gösterilmiştir. TAM'ların çeşitli sitokinler veya kemokinler tarafından düzenlenebilmesi; tümör gelişimi ve ilerlemesini destekleyen ortam oluşturması ve tedaviye dirençle ilişkisi TAM temelli yeni immünoterapilerin geliştirilmesini ve böylece tümör ilerlemesinin bloke edilerek hasta sağkalımının uzatılmasıyla klinik sonuçların iyileştirebileceği öngörülmektedir. Tümör hücreleri bağışıklık sisteminin etkinleşmesinden kaçmak için bağışıklık denetim noktalarını içeren anti-fagositik yolakları kullanmaktadır. Tümör hücresinin bağışıklık sisteminden kaçış mekanizmalarından olan“Beni Yeme”sinyallerinden biri de tümör hücreleri tarafından ifade edilen CD24'ün makrofajlar tarafından ifade edilen Siglec10'a bağlanmasıdır. CD24'ün özellikle over ve meme kanserinde dominant immün kontrol noktası olabileceği ve kanser immünoterapisi için yeni ve umut verici bir hedef olduğu vurgulanmaktadır. CD24'ün sialik asit bağlayıcı Ig benzeri lektin 10 (SIGLEC10) ile etkileşimi tümör immün kaçışını etkinleştirmektedir. CD24'ün yüksek ifadesi kötü prognoz ile ilişkilendirilmiştir. Proje yürütücüsünün daha önce ifade ettirdiği CD24'e özgü 12E9 MoAb'ın GBM tümör/kök hücrelerinin temizlenmesindeki rolü araştırılmıştır. 12E9 Monoklonal antikorunun uygulanması M2(IL4) +U87CD24, M1 makrofajı + U87WT, M1+ U87CD24, M0+ U87CD24 hücrelerinin daha fazla fagositoz yapmasına neden olmuştur. 12E9 Monoklonal antikoru Siglec10'u en yüksek ifade eden M2 makrofaj hücrelerinde Siglec10-CD24“Beni yeme etkisi”ni baskılayarak U87CD24 hücrelerini daha fazla fagositoza uğrattığı ilk kez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Macrophages found in the tumor microenvironment are pro-inflammatory M1 or M2 macrophages that help tumor development against the tumor. Tumor-associated macrophages (TAM) are associated with M2 macrophages. It is also known that TAMs are intensively found in many tumors and that the number of TAMs infiltrating the tumor environment is associated with a poor prognosis of the disease, and they also play a role in developing resistance to standard treatments. It has been reported that in GBM, TAMs are the immune cells that leak the most into the tumor environment. The conducted studies indicate that a correlation has been Deciphered between the presence of M2 macrophages in high-grade gliomas and the poor prognosis of the disease. It has also been shown that reprogrammed M1 macrophages suppress the growth of GBM cells, while M2 macrophages promote tumor growth and resistance to treatment. The ability of TAMs to be regulated by various cytokines or chemokines; it is anticipated that the development of new immunotherapies based on the creation of an environment that supports tumor development and progression and its relationship with resistance to treatment can improve clinical outcomes by blocking tumor progression and thus extending patient survival. Tumor cells use anti-phagocytic pathways containing immune control points to escape the activation of the immune system. One of the“Don't Eat Me”signals, which is one of the escape mechanisms of the tumor cell from the immune system, is the binding of CD24, expressed by tumor cells, to Siglec10, expressed by macrophages. It is emphasized that CD24 may be the dominant immune checkpoint, especially in ovarian and breast cancer, and is a new and promising target for cancer immunotherapy. The interaction of CD24 with sialic acid binding Ig-like lectin 10 (SIGLEC10) activates tumor immune escape. High expression of CD24 has been associated with poor prognosis. The original value of the project is that it will be investigated for the first time the effects of CD24-specific MoAb, which the project coordinator has previously expressed, on the reactivation of macrophages, which play an important role in clearing GBM tumor cells. The role of CD24-specific 12E9 MOAB, which the project manager had previously expressed, in the clearance of GBM tumor/stem cells was investigated. The application of 12E9 monoclonal antibody caused M2(IL4) +U87CD24, M1 macrophage + U87WT, M1+ U87CD24, M0+ U87CD24 cells to perform more phagocytosis. It has been determined for the first time that the 12E9 monoclonal antibody suppresses the Siglec10-CD24“eat me effect”in M2 macrophage cells expressing Siglec87cd24 cells to further phagocytose Siglec10-CD24 cells.