Ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin ihracatı üzerine etkileri
Effects of trade agreements on Turkey's exports
- Tez No: 791078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIN KIRIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme hareketlerinin tüm dünyada hızlanması, özellikle ekonomi alanında yeni süreçlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Ülkeler, küreselleşme ile birlikte ivme kazanan yeni ekonomik yapılara uyum sağlamak için ekonomi temelli güncel politikalar üretip geliştirme hamlelerinde bulunmuşlardır. Yeni oluşturulan ekonomi politikaları sayesinde ülkeler ekonomik unsurlarını güven altına alma aşamasında, dış ticaret ağlarını geliştirme yoluna gitmeleri kaçınılmaz olmuştur. Türkiye'nin küreselleşme akımlarının hız kazandığı süreçte ekonomi alanında gerçekleştirdiği ilk hamlesi, 24 Ocak kararları olmuştur. Türkiye, 24 Ocak kararları ile kapalı ekonomi modelinden dışa açık ekonomik büyüme modeline geçmiştir. 24 Ocak kararlarının alınmasındaki ana etken Türkiye'nin, ihracatı arttırıp ithalatı azaltarak ekonomik büyüme ve kalkınma ile beraber dış ticarette dengeyi sağlaması amaçlanmaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşmalarının Türkiye'nin ihracat kalemine olan katkısı panel çekim modeli çerçevesinde incelenerek Serbest Ticaret Anlaşmalarının Türkiye'nin ihracatı üzerinde pozitif bir etki yarattığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acceleration of globalization movements all over the world has led to new processes especially in the field of economy. Countries have made moves to produce and develop current economy-based policies in order to adapt to the new economic structures that have gained momentum with globalization. Thanks to the newly created economic policies, it was inevitable for countries to develop their foreign trade networks in the process of securing their economic elements. Turkey's first move in the field of economy in the process of accelerating globalization movements was the January 24 decisions. With the January 24 decisions, Turkey switched from the closed economy model to the open economic growth model. The main factor in taking the January 24 decisions is that Turkey aims to provide balance in foreign trade with economic growth and development by increasing exports and reducing imports. In the study, the contribution of the Free Trade Agreements signed by Turkey to Turkey's export item was examined within the framework of the panel attraction model and it was observed that the Free Trade Agreements had a positive effect on Turkey's exports.