Köprüçay-Beşkonak (Antalya) bölgesindeki akarsu sedimanlarının ve su numunelerinin ağır metal içerikleri, kökeni, mekansal analizi ve kirlilik endeksleri
Koprucay-Beskonak (Antalya) heavy metal content of river sediments and water samples, origin spatial analysis and pollution indices
- Tez No: 791082
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma Bölgesi olan Beşkonak – Köprüçay, Antalya'nın doğusunda bulunmaktadır. Bölgede, rafting turizmi yaygın olarak görülmektedir. Beşkonak'ta rafting yapmak için gelen turist sayısı 1,5 milyonu aşmış durumdadır. Bölgedeki ağır metal içeriği ve suyun insan sağlığını tehdit edip etmediğinin açığa çıkarılması amacıyla yapılan çalışmalarda önem arz etmiştir. Çalışmalarda alınan numuneler sistemli bir biçimde alınmıştır. Alınan su numuneleri üzerinde pH, iletkenlik, sertlik, tuzluluk ve EDTA değerleri kontrol edilmiştir. Alınan sediman numuneleri üzerinde elek analizi, kızdırma kaybı, XRF, analizi yapılmıştır. XRF analizi sonucunda elde edilen veriler ile zenginleşme faktörü, jeo-birikim indeksi ve kirlenme faktörü hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmalarıyla birlikte elde edilen bulgular göz önüne alınarak ağır metal içeriği hakkında bilgi edinilmiştir. Köprüçay – Beşkonak'ta yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken rafting turizminin etkilenmemesi adına sedimanlardaki ağır metal içeriklerinin sağlığımıza olan etkilerinin ortaya çıkarılması amacıyla analiz, ölçüm ve hesaplamalar ile verilere ulaşılmıştır. Çalışma alanında her yıl ziyaret eden turist sayısı dikkate alındığında ağır metal içeriği ve su analizlerinin düzenli olarak yapılması, kirliliğe yol açacak durumların önlenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Beşkonak – Köprüçay, whose region is Working, is in the east of Antalya. Rafting tourism is common in the region. The number of tourists who come for rafting in Beşkonak has exceeded 1.5 million. It was important in the studies carried out to reveal the heavy metal content in the region and whether the water threatens human health. The samples taken in the studies were taken in a systematic way. pH, conductivity, hardness, salinity and EDTA values were checked on the water samples taken. Sieve analysis, heat loss, XRF analysis were performed on the sediment samples taken. Considering the findings obtained together with the literature studies, information about the heavy metal content was obtained. In order not to affect the rafting tourism, which attracts great attention of local and foreign tourists in Köprüçay - Beşkonak, data were obtained with analysis, measurement, and calculations to reveal the effects of heavy metal contents in the sediments on our health. Considering the number of tourists visiting the study area every year, it is important to carry out heavy metal content and water analysis regularly and to prevent situations that will lead to pollution.