Extraction and characterization of İnula viscosa plant supplied from different regions of Turkey
Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen Inula viscosa bitkisinin ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 791094
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL FADILOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASENE KESKİN ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinden toplanan Inula viscosa bitkisinin farklı ekstraksiyon çözgenleri kullanılarak elde edilen ekstraktlarının bazı kimyasal ve fiziksel özellikleri, toplam fenolik madde içeriği, fenolik asit profili ve antioksidan aktiviteleri analiz edildi. En yüksek ekstraksiyon verimi (%34,53, g/g) tüm ekstraksiyon çözgenleri için Antalya ilinden toplanan I. viscosa bitkisinde elde edildi. Bitkilerin coğrafi orijini ve ekstraksiyon çözgenlerinin polaritesi ekstraktların asitliğini istatistiksel olarak önemli derecede etkilerken solventin polaritesi ekstrakların peroksit değerini etkilemedi. Sonuçlar, Türkiye'nin farklı bölgelerinde doğal olarak yetişen I. viscosa bitkileri arasında geniş biyoaktif içerik ve antioksidan aktivite yelpazesini gösterdi. Farklı ekstraksiyon çözücüleri ile elde edilen I. viscosa bitkisinden elde edilen ekstraktların polifenolik bileşimlerinin birbirinden önemli ölçüde farklı olduğu bulunmuştur. I. viscosa bitkileri farklı çözücüler kullanılarak ekstrak edildiğinde, etanol ekstraktlarında en yüksek biyoaktif bileşik içeriğinin ve antioksidan aktivitenin bulunduğu tespit edildi. Bunlardan Antalya yöresinden toplanan I. viscosa bitkisi en yüksek toplam fenolik içeriği ve antioksidan aktiviteyi gösterdi. Maksimum toplam fenol (634,2 ± 1,1 mg gallik asit/ g ekstrakt), flavonoid (98,2 ± 0,2 mg kuersetin/ g kuru ekstrakt), yoğunlaştırılmış tanen (70,76 mg kateşin/ g ekstrakt), kafeoilkinik asit (116,12 mg klorojenik asit/ g ekstrakt) içeriği ve antioksidan aktivite (IC50= 1.37 ± 7.7 µg/ml) Antalya'dan temin edilen bitkinin etanol ekstresinde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different solvent extracts of Inula viscosa plants collected from different geographical regions of Turkey were investigated for their physical and chemical properties, anti-oxidant activity, phenolic acid profile, total phenolic content, and total flavonoid content. The highest extraction yield (34.53%, g/g) was obtained for the I. viscosa plant collected from Antalya province for all extraction solvents. The geographical origin and polarity of the solvents statistically affected the acidity, whereas polarity of the solvent did not affect the peroxide value of the samples. The results have demonstrated the wide range of bioactive content and anti-oxidant activity among I. viscosa plants that grow naturally in different regions in Turkey. The polyphenolic compositions of the extracts obtained from the I. viscosa plant extracted with different solvents were found to be significantly different from each other. The highest composition of bioactive compounds and anti-oxidant activity was found in the ethanol extract of plants. Among these, I. viscosa plant collected from the Antalya region showed the highest total phenolic content and anti-oxidant activity. The maximum total phenol (634.2 ± 1.1 mg of gallic acid/g of dry extract), flavonoid (98.2 ± 0.2 mg quercetin/g of dry extract), condensed tannin (70.76 mg catechin/ g extract), caffeoylquinic acid (116.12 mg chlorogenic acid/ g extract) contents and anti-oxidant activity (IC50 = 1.37 ± 7.7 µg/ml) were determined in the ethanol extract of plant obtained from Antalya province.