Mobilya mağazalarında aydınlatma ve renk tasarımının kullanıcılar üzerindeki etkisi ve örneklerle incelenmesi
The effect of lighting and color design in furniture stores on users and examination with examples
  1. Tez No: 791099
  2. Yazar: MEHMET ÖMER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma toplam 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın giriş bölümü yer almaktadır. Bu bölümde mağazalarda kullanılan aydınlatma tasarımı ve renk tasarımı ile ilgili incelenen çalışmalardan oluşan literatür özeti, tezin amacı ve hipotez yer almaktadır. İkinci bölümde aydınlatma tasarım bileşenleri, aydınlatma aygıtları, ışık kaynakları, renk düzenleri ve renk tasarımı ile ilgili genel bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde mağaza kavramı, mağaza türleri ve görsel mağazacılık kavramı hakkında bilgilen derlenmiştir. Dördüncü bölümde belirlenen aydınlatma düzenleri, renk düzenleri, kullanıcılara sunulmak amacıyla oluşturulan senaryolar ve anket sonuçları yer almaktadır. Beşinci bölümde anket sonuçlarından elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi bulunmaktadır. Altıncı bölümde de sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Son olarak EK'ler bölümünde senaryo görselleri ve anket sorularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of a total of 6 chapters. In the first part, there is the introduction part of the study. In this section, there is a summary of the literature, the purpose of the thesis and the hypothesis, which consists of the studies examined on the lighting design and color design used in the stores. The second section consists of general information about lighting design components, lighting devices, light sources, color schemes and color design. In the third chapter, information about the concept of store, types of stores and visual merchandising is compiled. In the fourth section, there are determined lighting schemes, color schemes, scenarios created to present to users and survey results. In the fifth section, there is an evaluation of the information obtained from the survey results. In the sixth chapter, conclusions and recommendations are given. Finally, scenario images and the survey questions are included in the attachments section.