Perakende mobilya mağazacılığında içmimari tasarım unsurlarının mağaza atmosferine etkisinin incelenmesi: Weltew Home Lore Concept Bayisi örneği
Examining the effect of interior architectural design elements on store atmosphere in retail furniture merchandising: Weltew Home Lore Concept Dealer example
- Tez No: 920126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURT ORKUN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
“Perakende Mobilya Mağazacılığında İçmimari Tasarım Unsurlarının Mağaza Atmosferine Etkisinin İncelenmesi”adlı tez çalışmasında; giriş bölümünden itibaren perakende mağaza kavramı ve perakende mağaza atmosferine etki eden faktörler hakkında genel bir literatür çalışması yapılmıştır. Mağaza atmosferinin mağaza, marka ve müşteri açısından önemi aktarılmıştır. Bölüm çalışmasının son kısımlarına doğru mağaza atmosferinin algılanmasında etkili olan duyusal unsurlar ayrı başlıklar altında incelenmiştir. İkinci bölüm kapsamında; mobilya mağazacılığında atmosfer algısının yaratılmasındaki tasarım öğeleri hakkında uzun kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Bu bölüm çalışması; mağaza cephe tasarımı ve mağaza iç mekân biçimlenişi olarak iki ayrı başlıkta incelenmiştir. Mağaza cephe tasarımı içerisinde; mağaza cephesinde kullanılan malzemeler ve cephe aydınlatması, mağazanın bulunduğu binanın yüksekliği ve genişliği, mağazanın isim tabelası, mağaza önü düzeni, mağaza vitrin tasarımı ve mağaza girişi ele alınmıştır. Mağaza iç mekân biçimlenişi içerisinde; mağaza iç mekân unsurları, mağazalarda renk kullanımı, mağaza aydınlatması, mağaza mekanik ve elektrik sistemleri ve mağaza yerleşim düzeni ele alınmıştır. Üçünü bölüm kapsamında; içmimari tasarım unsurlarının mağaza atmosferine etkisi: Weltew Home Lore Concept Ankara bayisi mimari ve mağaza atmosferi açısından ele alınarak incelenmiştir. Bu bölüm çalışması; mağaza cephe tasarımı ve mağaza iç mekân biçimlenişi olarak iki ayrı başlıkta incelenmiştir. Mağaza iç mekân biçimlenişi içerisinde; mağaza iç mekân unsurları, mağaza aydınlatması, mağaza mekanik ve elektrik sistemleri, mağaza yerleşim düzeni, mağaza içi yardımcı fonksiyonlar ele alınarak incelenmiştir. Mağaza içi yardımcı fonksiyonlar; etkileşim alanı ve mağaza satış dışı alanları olarak iki ayrı başlık altında ele alınmıştır. Etkileşim alanı içerisinde; kafe alanı, çocuk oyun alanı, satış alanı, içmimar destek alanı, hatıra köşesi, dinlenme/bekleme alanı ve ödül köşesi bölümleri anlatılmıştır. Mağaza satış dışı alanları içerisinde; muhasebe ve SSH (satış sonrası hizmet) odası, yönetici odası, ıslak hacim, atölye alanı ve depo alanı anlatılmıştır. Yapılan tez çalışmasının amacı; mobilya mağazacılığında mimari tasarım unsurlarının mağaza atmosferine etkisini incelemektir. Yapılan tez çalışmasının amacına bağlı olarak, mağaza atmosferini etkileyen tasarım unsurlarının neler olduğu saptanmış ve bu unsurların mağaza yapısına uygulanış biçimine bağlı olarak insanlar üzerinde nasıl bir atmosfer algısı yarattığı tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışmasında kullanılan metodoloji; literatür taraması, literatür taramasına bağlı yerinde yürütülen nicel araştırma ve mağaza sahipleriyle yapılan röportajlardan edinilen bilgilerden oluşan karma bir araştırma yöntemidir. Bu karma araştırma yöntemi, tez çalışmasının daha bilimsel verilerle analiz edilebilmesi için tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Examining the Effect of Interior Architectural Design Elements on Store Atmosphere in Retail Furniture Stores”in the thesis titled“Examining the Effect of Interior Architectural Design Elements on Store Atmosphere in Retail Furniture Stores,”a general literature review on the concept of retail stores and the factors affecting retail store atmosphere has been conducted starting from the introduction. The importance of store atmosphere in terms of the store, brand, and customer has been conveyed. Towards the end of the section, the sensory elements affecting the perception of store atmosphere have been examined under separate headings. In the second section, a comprehensive literature review has been conducted on the design elements that create the perception of atmosphere in furniture retailing. This section is divided into two main headings: store facade design and store interior layout. Within store facade design, aspects such as materials used in the store facade, facade lighting, the height and width of the building where the store is located, store signage, storefront layout, store window design, and store entrance have been addressed. In terms of store interior layout, store interior elements, color usage in stores, store lighting, store mechanical and electrical systems, and store layout have been discussed. In the third section, the impact of interior architectural design elements on store atmosphere has been examined with respect to the Weltew Home Lore Concept Ankara dealership in terms of architecture and store atmosphere. This section has also been divided into two main headings: store facade design and store interior layout. Within store interior layout, aspects such as store interior elements, store lighting, store mechanical and electrical systems, store layout, and in-store auxiliary functions have been examined. In-store auxiliary functions have been discussed under two separate headings: interaction areas and non-sales areas. Interaction areas include the café area, children's play area, sales area, interior designer support area, memorabilia corner, rest/waiting area, and reward corner. Non-sales areas include the accounting and after-sales service (SSH) room, manager's office, wet areas, workshop area, and storage area. The purpose of the thesis is to examine the impact of architectural design elements on store atmosphere in furniture retailing. According to the purpose of the thesis, the design elements affecting store atmosphere have been identified, and it has been determined how these elements create a perception of atmosphere among people based on their application in the store structure. The methodology used in the thesis is a mixed research method consisting of literature review, quantitative research conducted on site based on the literature review, and information obtained from interviews with store owners. This mixed research method has been preferred to analyze the thesis with more scientific data.