Adölesan hemofili hastalarında postürün, yüzeysel postür kaslarının elektromiyografik ve mekanik özelliklerinin ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi
The investigation of the posture, electromiographic and mechanical properties of superficial posture muscles and physical activity level in adolescent patients with hemophilia
- Tez No: 791119
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN A. GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hemofili hastalarında, eklem ve kas içindeki kanamalar kas iskelet sisteminde çeşitli değişikliklere neden olabilmekte, fiziksel aktivite düzeyini etkileyebilmekte ve yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bu nedenle çalışmada, adölesan hemofili hastalarında statik erekt postürün, yüzeysel postür kaslarının miyoelektrik aktivitesi ve mekanik özelliklerindeki (tonus, sertlik ve elastisite) değişimlerin ve fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya, ortalama yaşları 16,4±2,3 yıl olan 22 hemofili hastası ve 16,0±2,5 yıl olan 22 sağlıklı olgu dâhil edildi. Katılımcıların statik erekt postürleri fotogrammetre yöntemiyle, yüzeysel kasların elektriksel aktivitesi yüzeysel elektromiyografik ve mekanik özellikleri miyotonometrik ölçüm yöntemiyle değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Joint and intramuscular bleeding can cause various changes in the musculoskeletal system, reduce the level of physical activity and quality of life in patients with hemophilia.Therefore, the present study aimed to investigate, the changes in posture, myoelectric activity and mechanical properties (tone, stiffness and elasticity) of superficial posture muscles during upright standing and physical activity level in adolescent patients with hemophilia. Twenty-two patients with hemophilia with a mean age of 16.4±2.3 year and twenty-two healthy subjects with a mean age of 16.0±2.5 year were included in the study. The upright standing posture of the participants was evaluated by photogrammetry method and the myoelectrical activity and mechanical properties of the superficial muscles were evaluated by electromyography and myotonometric measurement methods. The International Physical Activity Questionnaire and the Pediatric Quality of Life Questionnaire were used to assess the physical activity level and quality of life.