Lipit nanopartikül taşıyıcı sistem içeren jel güneş ürünü hazırlanması ve in-vitro kontrolleri
Preparation of gel sunscreen products with lipit nanoparticle carrier system and their in vitro controls
  1. Tez No: 791121
  2. Yazar: ŞADİYE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Deride fotoyaşlanmanın temel sebebi olarak bilinen UV ışınlarından korunmak için düzenli güneş koruyucu ürün kullanımı önemlidir. Güneşten koruma etkinliğinin iyileştirilmesi ve tüketiciye kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla son yıllarda güneş koruyucu ürün formülasyonlarında nanopartiküler sistemler yer almaktadır. Çalışmamızda pluronik veya hidroksipropil metil selüloz kullanılarak hazırlanan jeller içerisinde nano veya mikro partikül boyutuna sahip lipit taşıyıcı sistemler disperse edilmiş ve lipit taşıyıcıların kimyasal ve fiziksel UV blokaj ajanlarının GKF etkinliğine katkısı araştırılmıştır. Hazırlanan jellere üzerinde güneşin oluşturduğu hasara karşı etkileri ve cilt üzerinde nemlendirici etkiyi artırmaları nedeni ile dekspantenol ilave edilmiş ve jellerin pH, viskozluk özellikleri incelenmiştir. Lipit taşıyıcı sistemler ise partikül boyut ve dağılımı ile zeta potansiyelleri incelenerek karakterize edilmiştir. Final formülasyonlar üzerinde pH, viskozluk ve tekstür cihazı kullanılarak adezif özellikler, yayılabilirlik ile oklüzif özellikler incelenmiştir. Nano boyutlu SLN veya mikro boyutlu SLM içeren formülasyonların güneşten koruyucu etkiye katkı sağlayıp sağlamadığı Mansur Metodu kullanılarak in vitro Güneşten Koruma Faktörü (GKF) değerlerinin ölçülmesiyle incelenmiştir. Çalışmada genel olarak GKF 5 ile 11 arasında olan formülasyonlar elde edilmiştir. Sonuç olarak SLN ve SLM taşıyıcı sistem hazırlanmasında kullanılan lipit yüzdesinin artırılması ve partikül boyutunun küçültülmesi ile daha oklüzif bir lipit taşıyıcı sistem olan SLN8 elde edilmiştir. SLN8 ile üretilen formülasyonlar arasından yayılabilirliği iyi olan pluronik jel ile daha kıvamlı ve adezif özelliği bulunan HPMC jel fazı birleştirilerek elde edilen final ürünler GKF 5 olarak elde edilmiştir. İleri çalışmalarda farklı polimerlerden hazırlanan jeller içerisindeki nanolipit yapılı taşıyıcı miktarının artırılması ya da taşıyıcı sistem içerisine kimyasal blokaj ajanı yüklenmesi ile daha yüksek GKF değeri sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to use regular sunscreen products to protect from UV lights, which are known as the main cause of photoaging in the skin. In recent years, nanoparticle systems have been included in sunscreen product formulations in order to improve the effectiveness of sun protection and provide ease of use to the consumer. In our study, lipit carrier systems with nano or micro particle size were dispersed in gels prepared using pluronic or hydroxypropyl methyl cellulose, and the contribution of lipit carriers to the effectiveness of chemical and physical UV blocking agents was investigated. Dexpanthenol was added to the prepared gels due to its effects against sun damage and increasing the moisturizing effect on the skin. pH and viscosity properties of these gels were examined. Lipit carrier systems, on the other hand, were characterized by examining particle size and distribution and zeta potentials. Adhesive properties, spreadability and occlusive properties were investigated by using pH, viscosity and texture device on the final formulations. Whether formulations containing SLN or SLM contribute to the sunscreen effect was investigated by measuring in vitro Sun Protection Factor (SPF) values using the Mansur Method. In this study, formulations with SPF values between 5 and 11 were obtained. As a result, SLN8, which is a more occlusive lipid carrier system, was obtained by increasing the lipid percentage used in the preparation of SLN and SLM carrier system and reducing the particle size. Among the formulations produced with SLN8, the final products obtained by combining the pluronic gel with good spreadability and the HPMC gel phase, which has a more viscous and adhesive feature, were obtained with SPF 5 value. In further studies, it is thought that higher SPF value will be achieved by increasing the amount of nanolipid carrier in gels prepared from different polymers or by loading a chemical blocking agent into the carrier system.