Molecular study of carbapenems resistant Acinetobacter baumannii isolated from clinical
Klinik kaynaklardan izole edilen karbapenemlere dayanıklı Acınetobacter baumannıı'nin moleküler çalışması
  1. Tez No: 791127
  2. Yazar: MOHAMMED ADNAN FADHIL AL-NAJJAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acinetobacter baumannii nozokomiyal enfeksiyonların en önemli nedenlerinden biridir. Bu tezde, Irak'taki hastanelerden elde edilen farklı klinik örneklerde A.baumannii bakterisinin kültür ve PZR ile tanımlamak, izolatların antibiyotiklere direnç/duyarlılık durumunu ve MIK değerlerini disk difüzyon belirlemek ayrıca karbapenem direnç genlerinin varlığını PZR ile araştırmak amaçlanmıştır. Kültür, biyokimyasal ve PZR test sonuçlarına göre 120 örneğin (yanık, yara, kan, idrar, balgam) 64'ünde (%53,3) A. baumannii identifiye edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık testi, 64 örneğin (%53,3) sefotaksim'e %100 oranında en yüksek dirence sahip olduğu ve Ampicillin/ Sulbaktam'a %40,6 oranında en düşük dirence sahip olduğu belirlenmiştir. sonuçlarına göre amikasine karşı izolat 1 ve 2'nin MİK değeri sırasıyla 8 µl/ml ve 2 µl/ml, levofloksasine karşı sırasıyla 512 µl/ml and 16 µl/ml olarak belirlenmiştir. Karbapenem direnci MHT testinde 25 (%50) A. baumannii izolatında, Carba NP testinde 20 (%40) A. baumannii izolatında saptandı. Yapılan PCR testi ile 50 A. baumannii izolatında OXA- 58 geni 2 izolatta (%4,0), blaOXA-51 geni tüm izolatlarda (%100), OXA-40 geni 12 (%24) izolatta, OXA-24 geni 14 (%28) izolatta, OXA-23 geni 36 (%78,1) izolatta, ISA- BAL geni 46 (%90) izolatta belirlenirken, OXA-143 geni belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is one of the most important causes of nosocomial infections. The aim of this thesis is to identify A. baumannii from different clinical sources in Iraq hospitals by culture and PCR methods, to determine the antibiotic resistance/sensitivity status and minimum inhibitor concentration against isolates by disc diffusion to investigate the presence of carbapenem resistance genes by PCR method. We detected 64 (53.3%) A. baumannii from 120 swaps (burn, wound, blood, urine, sputum) samples by morphological, biochemical and PCR tests. The antibiotic susceptibility test showed that A. baumannii isolates had the resistance to Cefotaxime at 100% and the lowest resistance to Ampicillin/ Sulbactam at 40.6%. It was determined that the MIC value of levofloxacin was 8 µl and 2 µl, and amikacin was 512 µl and 16µl for isolates 1 and 2, respectively. Carbapenem-resistant was determined 25 (%50) A. baumannii isolates in the MHT test, 20 (%40) A. baumannii isolates in the Carba NP test. We found the OXA-58 gene in 2 (%4.0), isolates, the blaOXA-51 gene in all (%100), isolates OXA- 40 gene in 12 (%24) isolates, the OXA-24 gene in 14 (%28) isolates, OXA-23 gene in 36 (%78.1) isolates, ISA-BAL gene in 46 (%90) isolates and no find OXA-143 gene from 50 A. baumannii isolate by PCR.