Samba dansının futbolda teknik beceri gelişimi üzerine etkisi: U11 örneği
The effect of samba dance on technical skills development in football: The example of u11
  1. Tez No: 791141
  2. Yazar: SİNAN GÜNTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma U11 yaş kategorisinde oynayan futbolcuların samba dansının futbolda teknik gelişim üzerine etkisini araştırmak için yapıldı. Bu araştırmaya futbolda spor yaşı en az 3 yıl olan 11 yaşında toplam 30 futbol oyuncusu gönüllü olarak katıldı. Futbol oyuncuları rastgele 1. grup (deney) samba dansı temel teknik hareketleri + futbol teknik antrenman, 2. grup (kontrol) ise sadece futbol teknik antrenman olarak farklı 2 gruba ayrıldı. Araştırmada ön-son-test desenli deneysel yöntem kullanılmış olup, deney ve kontrol gruplarının vücut kütle indeksi, Shark Skill koordinasyon testi, RAST anaerobik dayanıklılık, 30 metre sürat ve futbol teknik testleri olan pas, şut ve top sürme testleri uygulandı.8 hafta haftada 2 gün toplam 16 antrenman programının öncesi ve sonrasında olmak üzere gruplara iki kez ölçüm yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of samba dance of football players playing in the U11 age category on technical development in football. A total of 30 football players voluntarily participated in this research at the age of 11, with a sports age of at least 3 years. Football players were randomly divided into 2 different groups as 1st group (experimental) samba dance basic technical movements + football technical training, and 2nd group (control) only football technical training. Experimental method with pre-post-test pattern was used in the research, and the test and control groups' body mass index, Shark Skill coordination test, RAST anaerobic endurance, 30 meters speed and football technical tests, which are passing, shooting and dribbling tests, were applied. The groups were measured twice, before and after a total of 16 training programs.