Farklı remineralize edici ajan içerikli diş macunları ve ozonun kombine kullanımlarının başlangıç mine lezyonlarındaki remineralizasyon etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the remineralization effects of different remineralizing agent containing toothpastes and combined useof ozone in initial enamel lesions
- Tez No: 791140
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ KIRMIZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Başlangıç çürük lezyonlarının remineralizasyonunda farklı reminer alize edici ajanlar içeren diş macunlarının kullanıldığı çalışmalar gündemdedir Çalışmanın amacı; çekilmiş 3. molar dişlerde deneysel başlangıç mine lezyonlarında fluorid, novamin ve nanohidroksiapatit içerikli diş macunları ve ozon gazının tek başına diş macunları ile kullanımının remineralizasy on etkinliklerinin yüzey mikrosertliği, taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu ku llanılarak değerle ndirilmiştir. Çalışmada kullanılan ör nekler 8 gruba ayrılmıştır ; (1 . grup) tedavi uygulanmayan kontrol grubu, (2. Grup) 1450 ppm fluorid , (3. Grup) novamin , (4. Grup) nanohidroksiapatit , (5. Grup) ozon gazı, (6. Grup) ozon gazı + 1450 ppm fluorid (7. Grup) ozon gazı + novamin , (8. Grup) ozon gazı + nanohidroksiapatit içerikli diş macunu ile tedavi edilen gruplar . Remineralizasyon sonrası mikrosertlik bulguları nda grup 1 ve grup 5 harici nd e tüm deney grupla rında demineralizasyon sonrası değerlerine göre anlamlı bir artış olduğu saptanmıştır (p≤ Tüm grupların remineralizasyon sonrası mikrosertlik bulguları karşılaştırıldığında grup 3,7 ve 8' in anlamlı şekilde diğer gruplardan daha yüksek değerler gösterdiği saptanmıştır (p≤0,001 ). SEM görüntüleri incelendiğinde t edavi uygulanan gruplarda yüzey özelliklerinde en yüksek por kapanımı ve homojenite grup 7 ve 8 de elde edi li rk en , grup 5 te kısmi por kapanımı ve genişlemesi gözlenmiştir. Ozonun, diş macunları ile birl ikte kullanıldığı gruplarda diş macunla rının tek başlarına kullanımına oranla daha fazla porun k apandığı ve homojenitenin arttığı belirlenmiştir Remineralizasyon sonrası yüzey pürüzlülüğü bulguları değerlendirildiğinde grup 1,2,5 haricinde tüm deney gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu gözleni r ken, hiç bi r grupta başlangıç değerlerine ulaşılamadığı belirlenmiştir (p≤0,001 )). Tüm çalışma sonuçları birlikte değerlendirildiğinde grup 3,7 ve 8 istatistiksel olarak diğer gruplardan anlamlı olarak daha başarılı sonuçlar verirken sayısal olarak en başarılı sonuçlar grup 7 de elde edilmiştir (p≤0,001
Özet (Çeviri)
Studies using toothpastes containing different remineralization agents in the remineralization of initial c aries lesions are on the agenda . The aim of this study evaluation of the remineralization efficacy of fluoride, novamin, and nanohydroxyapatite containing toothpastes and ozone gas a l one with toothpastes in experimental initial enamel lesions in extracted third molars using s urface microhardness, scan n ing electron microscopy and atomic force microscopy The samples used in the s tudy were divided into 8 groups ; (1st group) untreated control group, (2nd group) 1450 pp m fluoride, (3rd group) novamin, (4th group) nanohydroxyapatite, (5th group) ozone gas, (Group 6) ozone gas + 1450 ppm fluoride, (Group 7) ozone gas + novamin (Grou p 8) ozone gas + nanohydroxyapatite containing toothpaste applied groups I t was determined that there was a significant increase in the m icrohardness findings aft er remi neralization in all experimental groups , except for groups 1 and 5 compared to post demineralization values (p≤ 00 1) When the microhardness findings of all groups after remineralization were compared G roups 3,7 and 8 were found to have significantly higher values tha n other groups (p≤ 00 1) When SEM images were examined, the highest pore iclusion and homogeneity in the surface properties of the threated groups were obtained in groups 7 and 8, whil e partial pore iclusion and enlargement were observed in group 5. When the s ur face roughness findings after remineralization were evaluated, it was determined that there was a st atically significant dcrease in all exper imen tal groups except group 1,2 and 5, while the initial values could not be reac hed in any group (p≤ 00 1)1). When all study r esults were evaluated together, groups 3, 7 and 8 were statistically significantly more successful than other groups, while group 7 had the most numerically successful results.