Outcome predictors for rotator cuff tendinopathy
Rotator manşet tendinopatisi için sonuç belirleyicileri
- Tez No: 791177
- Danışmanlar: PROF. DR. DYLAN MORRİSSEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Giriş Rotator Manşet (RM) tendinopatisi, kötü bir iyileşme oranı ve belirsiz prognoz ile sık görülen bir durumdur. Önceki kohort çalışmaları iyileşmeyi araştırdı, ancak hiçbiri geniş bir yelpazedeki biyo-psiko-sosyal faktörleri iyileşmenin öngörücüleri olarak değerlendirmedi. Özellikle skapular diskinezi (ScDys) ile omuz ağrısının ilişkisi ve prognozu arasındaki ilişki belirsizliğini koruyor. Amaç Birincil amaç, RM tendinopati iyileşmesini açıklamak için klinik olarak uygulanabilir bir model oluşturmaktır. İkincil amaç, hastalık şiddeti ile ilişkili faktörleri ve RM tendinopatisinin diğer omuz problemlerinden nasıl farklı olduğunu belirlemektir. Hazırlık amaçları arasında skapular diskinezi (ScDys) değerlendirmeleri ve yeni bir dereceli yüklü zorlama prosedürü geliştirme ve skapular kinematiği ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırma yer almaktadır. Çalışmanın etkisi, RM tendinopatisi için prognozu değerlendirmeye yardım edici ve klinik değerlendirmeyi geliştirmeye fayda sağlayacı klinik araçlar geliştirmek olacaktır. Yöntemler Proje birbiriyle bağlantılı 5 çalışmayı içermektedir. Klinik ScDys ölçümünün güvenilirliğini, geçerliliğini ve uygulanabilirliğini araştırmak için sistematik bir inceleme yapılmıştır. Sistemik derlemede kalite değerlendirmesi ve yanlılık riski değerlendirmesi kullanıldı ve meta-analiz yapıldı. Elde edilen sonuçlar kanıt düzeyleri ile birlikte kanıt haritası kullanılarak sunuldu. Yeni uzaktan ScDys değerlendirmesi ve dereceli yüklü zorlama prosedürleri de dahil olmak üzere, kohort çalışmasının değerlendirmelerin geçerliliğini, güvenilirliğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmek için bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Bu değerlendirmeler, tek başına ve kombinasyon halinde hangi biyo-psiko-sosyal değişkenlerin RM tendinopati ile ilişkili olduğunu belirlemek ve RM tendinopatiyi diğer omuz sorunlarından ayırt etmek için regresyon analizlerinin yapıldığı vaka-kontrol çalışmasında kullanıldı. Dördüncü çalışma, sırasıyla skapular kinematik ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkiyi ve uzaktan ScDys değerlendirmesinin ölçüt geçerliliğini incelemek için regresyon ve geçerlilik analizleri uygulandı. Son çalışmada, sonuç tahmin edicilerini belirleyen çok değişkenli bir model oluşturmak için cox regresyonunun analizlerinin kullanıldığı bir kohort çalışması idi. Bulgular Sistematik inceleme, birçok klinik ScDys inceleme yöntemini tanımladı, ancak hiçbiri yeterli geçerlilik, güvenilirlik ve uygulanabilirliğe sahip değildi. Fizibilite çalışması, kohort çalışması değerlendirmelerinin uzaktan değerlendirme için geçerli, güvenilir ve uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Geliştirilen uzaktan ScDys değerlendirme yönteminin geçerli, güvenilir ve uygulanabilir olduğu bulundu. Ancak, sonraki kohort çalışmasında fizibilite doğrulanmadı. Vaka kontrol çalışmasında; gruplar (RM tendinopatisini (n= 82), diğer omuz problemlerinden (n=54)) birbirine benzer genel ağrı ve fonksiyonel bozulma problemleri olmasına rağmen önceki omuz yaralanması, aktivite ile daha kötü ağrı, yüksek öz-yeterlilik ve daha yüksek aktivite seviyeleri, , RC tendinopatisini diğer omuz problemlerinden kısmen ayırdı. Bu model, %76 özgüllük ve %74 duyarlılıkla kabul edilebilir doğruluk (AUC=0.77) gösterdi. Daha düşük yaşam kalitesi, daha kötü gece ağrısı, daha kötü tek taraflı sabah tutukluğu, daha yüksek vücut kitle indeksi, daha yüksek korkudan kaçınma ve daha yüksek ağrıyı felaketleştirme, RM tendinopati şiddetindeki varyansın %68'ini açıkladı (n=82, R2=0.68). Derecelendirilmiş yüklü zorluğun umut verici bir objektif fonksiyonel test olduğu gösterildi ve uzak ScDys kriter geçerliliği kabul edilebilirdi (ICC2,k_absolute=0.55-0.93). Kohort çalışmasında, RM tendinopatisi olan 73 kişi, risk altında toplam 15.189 gün analiz süresi sağladı (kişi başına 208±129 gün). İyileşme oranı, esas olarak 7 aylık takip döneminde meydana geldi ve iyileşme oranı %47 idi. Son model aktivite seviye (HR (%95) = 2.23 (1.08–4.61)) ve genel sağlık durumu (HR (%95) = 1.03 (1.01–1.05)) değişkenleri içermektedir (Ki-kare= 9.99 ve p= 0.007). Bu son model RM tendinopati iyileşmesini kısmen tahmin etti. Model orta model performansı gösterdi ve iyi iç geçerliliğe sahipti (optimizm düzeltilmiş Harrell's C=0.66, kalibrasyon eğimi=0.99). Sonuç ve Etki Uzaktan muayene ve kişinin bildirdiği faktörler, yüz yüze muayeneyi geliştirmek ve RM tendinopatisi olan kişileri ve hastalık şiddeti hakkında bilgi elde etmek için faydalı olabilir. Umut verici bir uzaktan ScDys yöntemi ve dereceli yüklenmiş zorluk geliştirilmiştir ve daha fazla klinik değerlendirme gerekmektedir. Nihai model, sosyal (aktivite düzeyi) ve psikolojik (genel sağlık durumu) gibi kendi kendine bildirilen iki sonuç belirleyicisini içermektedir. İyileşmeyi kısmen öngördükleri ve kolayca toplandıkları için her iki faktör de ilk değerlendirmede ölçülecek önemli değişkenler olabilir. Açıklayıcı modellerimiz, klinisyenlerin RM tendinopati profilini ve prognozunu anlamalarına yardım edebilir ve harici model doğrulamasından sonra klinikte uygulama değişikliği güvenle önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Rotator Cuff (RC) tendinopathy is common with a poor recovery rate and unclear prognosis. Previous cohort studies have investigated improvement but none have considered a wide range of bio-psycho-social factors as predictors of recovery. In particular, the relationship between scapular dyskinesis (ScDys) and shoulder pain presentation and prognosis remains unclear. Aims The primary aim was to build clinically applicable model to explain RC tendinopathy recovery. The secondary aim was to identify factors associated with severity and how RC tendinopathy differs from other shoulder problems. Preparatory aims included developing scapular dyskinesis (ScDys) assessments and a novel graded loaded challenge procedure, and investigating relationship between scapular kinematics and condition severity. The impact of success would be improved clinical tools to assess and consider prognosis for RC tendinopathy. Methods The project includes 5 linked studies. A systematic review was conducted to explore the reliability, validity and feasibility of clinical ScDys measurement with an evidence gap map including quality assessment, risk of bias appraisal, meta-analysis and level of evidence being constructed. A feasibility study was carried out to evaluate the validity, reliability, and feasibility of measures- including novel remote ScDys assessment and graded loaded challenge procedures. These were used in the case-control study, in which regression analyses were conducted to identify what bio-psycho-social variables, alone and in combination, were associated with RC tendinopathy presence and distinguish RC tendinopathy from other shoulder problems. In the fourth, regression and validity analyses were implemented to examine the association between scapular kinematics and condition severity and the criterion validity of the remote ScDys assessment, respectively. The culmination was a cohort study, in which cox regression was conducted to build a multi-variable model determining outcome predictors. Results The systematic review identified many clinical ScDys examination methods but none with adequate validity, reliability and feasibility. The feasibility study showed that the cohort study measures were valid, reliable, and feasible for remote assessment. The developed remote ScDys assessment method was found to be valid, reliable and apparently feasible. However, feasibility was not confirmed in the subsequent cohort study. In the case-control study; previous shoulder injury, worse pain with activity, high self-efficacy and higher activity levels partially distinguished RC tendinopathy (n= 82) from other shoulder problems (n=54) even though the groups had comparable overall pain and functional compromise. The model demonstrated acceptable accuracy (AUC=0.77) with 76% specificity and 74% sensitivity. Lower quality of life, worse night pain, worse unilateral morning stiffness, higher body mass index, higher fear avoidance and higher catastrophising explained 68% of the variance in RC tendinopathy severity (n=82, R2=0.68). The graded loaded challenge was shown to be a promising objective functional test, and the remote ScDys criterion validity was acceptable (ICC2,k_absolute=0.55–0.93). In the cohort study, 73 people with RC tendinopathy provided 15,189 days total analysis time at risk (208±129 days per person). The recovery rate was 47% occurring mainly around the 7 month follow-up. The final model (Chi-square= 9.99 and p= 0.007), including activity (Hazard ratio (95%) = 2.23 (1.08–4.61)) level and general health status (Hazard ratio (95%) = 1.03 (1.01–1.05)), partially predicted RC tendinopathy recovery, demonstrating moderate model performance and good internal validation (optimism-corrected Harrell's C=0.66, calibration slope=0.99). Conclusion and Impact Remote examination and self-reported factors could be useful to augment face-to-face examination and give information about people with RC tendinopathy and its severity. A promising remote ScDys method and graded loaded challenge have been developed and further merit clinical evaluation. The final model included two self-reported outcome predictors such as a social (activity level) and a psychological (general health status). Both factors could be important constructs to measure at initial assessment as they partially predicted recovery and were easily collected. Our explanatory models should improve clinicians' understanding of RC tendinopathy profile and prognosis, and practice change may be confidently recommended after external model validation.