Hastaların beden kitle indekslerinin pelvis anatomisi, prostat şekli ve postoperatif kontinans verileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of patients' body mass index with pelvis anatomy, prostate morphology and postoperative continence data
- Tez No: 791184
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Prostat, genital eklenti bezlerinden en büyük olandır ve mesanenin altında, üretranın etrafında bulunur. Prostat kanseri olan hastalarda cerrahi tedavi olarak radikal prostatektomi uygulanabilir. Radikal prostatektomi sırasında periprostatik yapıların zarar görmesi de postoperatif inkontinans ile sonuçlanabilir. Üriner inkontinans riskinin artmasıyla ilişkili faktörler arasında ileri yaş, daha yüksek beden kitle indeksi (BKİ), daha fazla komorbidite, cerrahi olarak eksize edilen daha büyük prostatlar, cerrahın deneyimi ve cerrahi teknik yer alır. Bu çalışmanın amacı bireylerin BKİ değerlerinin pelvis anatomisi, prostat şekli ve radikal prostatektomi sonrası kontinans verileri ile ilişkisini değerlendirmektir. Çalışma, Medipol Mega Üniversite Hastanesi arşivinden temin edilmiş olan prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi yapılmış hastaların Manyetik Rezonans (MR) görüntüleri üzerinden retrospektif olarak gerçekleştirildi. Bu retrospektif çalışma, 50-75 yaş arasında 80 hastaya ait MR görüntüleri ile yapıldı. Hastaların demografik bilgileri, MR göntülerinden elde edilen pelvimetrik ölçümler, veri tabanından elde edilen yaş, PSA düzeyi, postoperatif kontinans verileri, sinir koruyucu yaklaşım, patolojik evre karşılaştırıldı. Tüm elde edilen parametrelere bakıldığında, pubis-coccyx ve prostat kapsülü-pubis mesafesinin artışı sonda çekildiği gündeki kontinansın, BKİ değerinin düşük olması da postoperatif 1. aydaki kontinansın daha erken ve daha yüksek oranda sağlanması yönünde anlamlı şekilde etkili olmuştur (sırasıyla p=0,02, p=0,01, p=0,00). Pelvimetrik ölçümlerden sadece iki tuber ischiadicum arası mesafe, BKİ değerleri arttıkça anlamlı olarak artmıştır (p=0,03). Sonuç olarak BKİ değerlerinin, pelvimetrik ölçümlerin, cerrahi tekniklerin postoperatif kontinans sonuçlarını etkilediği düşünülmektedir. Klinik olarak kesin sonuçlara varılabilmesi için daha fazla katılımcı ile yapılacak randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The prostate is the largest of the genital appendages and is located below the bladder, around the urethra. Radical prostatectomy can be applied as a surgical treatment in patients with prostate cancer. Damage to periprostatic structures during radical prostatectomy may also result in postoperative incontinence. Factors associated with an increased risk of urinary incontinence include advanced age, higher body mass index (BMI), greater comorbidity, larger prostates surgically excised, surgeon's experience, and surgical technique. The aim of this study is to evaluate the relationship of BMI values of individuals with pelvis anatomy, prostate morphology and continence data after radical prostatectomy. The study was carried out retrospectively on Magnetic Resonance (MR) images of patients who underwent radical prostatectomy for prostate cancer, which were obtained from the archive of Medipol Mega University Hospital. This retrospective study was performed with MR images of 80 patients aged 50-75 years. Demographic information of the patients, pelvimetric measurements obtained from MR images; age, PSA level, postoperative continence data, nerve sparing approach, pathological stage obtained from the database were compared. Considering all the obtained parameters, the increase in the pubis-coccyx and prostate capsule-pubis distance was significantly effective in the continence on the day of catheter removal, and the low BMI value in the postoperative 1st month, which was significantly effective in achieving continence earlier and at a higher rate (respectively p=0,02, p=0,01, p=0,00). Of the pelvic measurements, only the distance between the two tuber ischiadicum increased significantly as BMI values increased. In conclusion, it is thought that BMI values, pelvimetric measurements, and surgical techniques affect postoperative continence results. Randomized controlled studies with more participants are needed in order to reach clinically definite conclusions.