Rüzgar enerjisi ve uygulamaları
Wind power and its applications
- Tez No: 126883
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVORK MARDIKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
RÜZGAR ENERJİSİ VE UYGULAMALARI ÖZET Meteorolojik değişkenlerden olan rüzgar. M.Ö.'den başlamak üzere insanoğlu tarafından enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Önceleri çiftçiler tarafından daha çok su çekmek için kullanılan rüzgar gücü. aynı zamanda yelkenli araçlarda gemiciler tarafından da kullanılmıştır. Daha sonraları ise değirmenciler tarafından tahıl öğütme işleminde kullanılan rüzgar gücü tarih boyunca insanlara ilham kaynağı da olmuştur. Doğu medeniyetlerinin Batı medeniyetlerine tanıttığı rüzgar enerjisi sanayi devrimi ile birlikte 20. Yy ortalarına kadar popülaritesini yitirmiştir. Petrol, kömür, doğal gaz vb. fosil yakıtlarının kullanıldığı termik santraller daha revaçta olmuştur. Fakat fosil yakıtlarının çevre dostu olmaması ve kullanıldığı zaman tükenilir olması insanları temiz ve tükenmeyen enerji kaynaklarına itmiştir. Bu çalışmada rüzgar enerjisinin Türkiye'deki, Dünyadaki potansiyeli ve teknolojisi incelenip, bir rüzgar santrali ihalesinde verilen teklife nasıl karar verildiği de açıklanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
WIND ENERGY AND ITS APPLICATIONS SUMMARY Wind as a meteorological variable has been exploited as energy source by human beings since before Christ. Initially fanners have used wind power for material withdrawal but later sailors used it for navigation purposes for sails. This source of energy has become an inspiration source for creative activities of human beings and it has been used also for grinding wheat and other dry agricultural products. Eastern civilizations have introduced the wind power to the western societies but its significance has been lost until middle of the 20th century. Thermo centers have been comparatively very preferred that worked with the oil, coal, natural gas and other fossil energy sources. But since fossil based sources are not environmentally friendly and limited, this spurred people to use renewable and environmentally friendly sources. In this thesis, the potential, technology of wind power both in Turkey and the World has been analyzed. In addition, I stressed the fact of how a bid for a wind power plant can be determined.