Köyde öğretmen olmak: Fenomenolojik bir çalışma
Become a teacher in the village: A phenomenological study
- Tez No: 791196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırmada, farklı kültürel ve sosyal çevrelerden gelerek köylerde görev yapan öğretmenlerin günlük deneyimlerinden hareketle köyde öğretmen olmaya yönelik algılarının belirlemesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin köyde öğretmen olmaya yükledikleri anlamlar öğretmenlerin deneyimleri üzerinden belirlenmeye çalışılmış ve fenomenoloji yöntemiyle yapılmıştır. Birleştirilmiş sınıflı köy okullarında öğretmenlik yapan ve çalıştıkları köylerde ikamet eden 11 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, geliştirilen gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler İn Vivo kodlama ile elde edilmiş, kategori ve temalar kullanılarak yorumlanmış ve katılımcılardan doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırmanın önemli görülen sonuçları incelendiğinde, atama öncesi sahip olunan sosyo-ekonomik düzeyin düşüklüğü ve ekonomik olarak özgürlüğe kavuşmanın mesleği seçmede etkili olduğu, köydeki ilk günlerinin yeni bir başlangıç olarak algılandığı, yabancılık ve yalnızlık hislerine kapıldıklarını ortaya çıkarmıştır. Köyde yaşam konusunda katılımcıların köy halkı ile yeterince kaynaşamadıkları ve kendilerini halktan soyutladıkları ortaya çıkmıştır. Okul öğretim hayatı kapsamında incelendiğinde, veli ilgisinin yetersiz olduğu, öğretmenlerin okul sınırları içinde kaldıkları ortaya çıkmıştır. Köy-okul-çevre etkileşimleri açısından incelendiğinde çevre ve iklim şartlarının eğitimi olumsuz etkilediği, halkın öğretmenlerden ekonomik olarak desteklenme bekledikleri, eğitimin sadece öğretmen eliyle yürütüldüğü, öğretmen davranışlarının öğretmenlik mesleğinin statüsünü etkilediği ortaya çıkmaktadır. Birleştirilmiş sınıfların uygulaması konusunda tüm öğretmenlerin eksik olduğu, akademik olarak öğretmenlerin yeterli özveriyi göstermelerine rağmen sosyal olarak verimli olamadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine the perceptions of teachers who come from different cultural and social environments and work in villages, based on their daily experiences. In the research, the meanings attributed by the teachers to being a teacher in the village were tried to be determined through the experiences of the teachers and were made with the method of phenomenology. It consists of 11 classroom teachers who teach in village schools with combined classrooms and reside in the villages where they work. The data were collected with the developed observation and semi-structured interview form. Content analysis technique was used in the analysis of the data. The data were obtained by In Vivo coding, interpreted using categories and themes, and direct quotations from the participants were included. When the important results of the research were examined, it was revealed that the low socio-economic level before the appointment and the economic freedom were effective in choosing the profession, their first days in the village were perceived as a new beginning, and they felt alienated and lonely. Regarding life in the village, it was revealed that the participants could not adequately mix with the village people and isolated themselves from the people. When the school is examined within the scope of teaching life, it has been revealed that the interest of the parents is insufficient and the teachers stay within the boundaries of the school. When examined in terms of village-school-environment interactions, it is revealed that environmental and climatic conditions affect education negatively, the public expects economic support from teachers, education is carried out only by teachers, and teacher behaviors affect the status of the teaching profession. It is seen that all teachers are deficient in the implementation of multi-grade classes, and although teachers show sufficient self-sacrifice academically, they cannot be socially productive.