Türk diş hekimlerinin covid-19 aşılarına bakış açısı ve yaygın aşılamanın klinik pratiklerine etkisinin değerlendirilmesi üzerine bir anket çalışması
A survey study on turkish dentists' perspective on covid-19 vaccines and evaluation of the impact of widespread vaccination on clinical practice
  1. Tez No: 791195
  2. Yazar: MERYEM SÜMEYRA CEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞEKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu anket çalışmasının amacı 20 yaşından büyük, Türkiye genelinde diş hekimliği fakültelerinden mezun, herhangi bir uzmanlık eğitimi almış ya da almamış, kamu veya özel sektörde çalışan diş hekimlerinin sosyodemografik özellikleri, bireysel COVID-19 deneyimleri ve risk algılarının COVID-19 aşılarına olan bakış açılarına etkisini anlamak ve yaygın aşılama sonrası klinik pratiklerindeki olası değişimi gözlemlemek ve sonuç olarak aşıdan mesleki olarak sağladıkları faydayı somut olarak ifade edebilmektir. Materyal ve Metot: Anket özgün olarak hazırlanan 38 sorudan oluşmaktadır. Araştırma SurveyMonkey internet sunucusu üzerinden çevrimiçi ve gönüllülük esasına uygun olarak yürütülmüştür. Katılımcılara sosyal medya ve mail yoluyla ulaşılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Gruplara göre kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson's ki-kare testi, Yates düzeltmesi, Fisher's exact ki-kare testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları kategorik veriler için frekans (yüzde) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this survey study is to understand the impact of sociodemographic characteristics, individual COVID-19 experiences and risk perceptions of dentists over the age of 20, graduated from dental faculties across Turkey, with or without any specialty training, working in the public or private sector, on their perspectives on COVID-19 vaccines, to observe the possible change in their clinical practices after widespread vaccination and, as a result, to express concretely the benefit they derive from the vaccine professionally. Materials and Methods: The questionnaire consists of 38 original questions. The research was conducted online and voluntary via SurveyMonkey internet server. Participants were reached via social media and e-mail. The data were analyzed with IBM SPSS V23. Pearson's chi-square test, Yates correction, Fisher's exact chi-square test were used to compare categorical data by groups. Analysis results were presented as frequency (percentage) for categorical data.