Isolation and identification mycobacterium tuberculosis and Aspergillus spp, which causes respiratory infections in Shirqat city
Shirqat şehrinde solunum enfeksiyonlarına neden olan mikobakterium tüberküloz ve Aspergillus spp'nin izolasyonu ve tanımı
  1. Tez No: 791200
  2. Yazar: ABDULLAH SAAD KHALAF KHALAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mevcut çalışma, 2020'den 2021'e kadar olan dönemde Shirqat kentindeki göğüs ve solunum yolu hastalıkları danışmanlık kliniğinde gerçekleştirildi. Amaç, tüberküloz ile ilişkili mantar ve bakteriyel enfeksiyonları bulmaktı. Çalışmaya Mikroskop cihazı ile balgam örnekleri incelenerek tüberküloz ve aspergilloz enfeksiyonundan şüphelenilen bir grup hasta dahil edildi, direkt inceleme yöntemi KOH %10, Asit hızlı boyama, Gram boyama ve Sabouraud Dextrose ve Agar Potato Dextrose Agar besiyerinde kültürlendi (PDA) ve Mantarın cinsini, bakteri tipini ve antifungal ve bakteriye duyarlılık testini bilmek için (API) testi kullanılarak, sonuçlar tüberküloz ve aspergilloz ile enfekte bir grup numuneyi gösterdi ve bir başka numune grubu fırsatçı mantar enfeksiyonları ve bakteriyel enfeksiyonlardı, Aspergillus fumigatus, Aspergillus nigar, Tüberküloz ve basil teşhisi koydular. Akciğer enfeksiyonlarından izole edilen fırsatçı mantar ve bakterilerin hastalığa neden olmada etkili bir rolü olduğu mevcut çalışma ile bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted in the consulting clinic for chest and respiratory diseases in the city of Shirqat during the period from 2020 to 2021. The aim was to find fungal and bacterial infections associated with tuberculosis. The study included a group of patients suspected of infection with tuberculosis and aspergillosis by examining sputum samples using the Microscope device, direct examination method KOH 10%, Acid fast stain, Gram Stain and cultured on the medium of Sabouraud Dextrose and Agar Potato Dextrose Agar (PDA) and using (API) test to know the type of Mushroom, bacteria type and sensitivity test to antifungal and bacterial, the results showed a group of samples infected with tuberculosis and aspergillosis and another group of samples were opportunistic fungal infections and bacterial infections, as they diagnosed Aspergillus fumigatus, Aspergillus nigar, Tuberculosis and bacillus. It was found through the current study that opportunistic fungi and bacteria isolated from lung infections have an effective role in causing the disease.