The role of probiotic uptake on some biochemical parameters in rats infected by E. coli
E.coli ile enfekte sıçanlarda probiyotik alımının bazı biyokimyasal parametreler üzerindeki rolü
- Tez No: 791201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, PROF. DR. FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Escherichia coli ile enfekte sıçanlarda probiyotik alımının rolünün bazı biyokimyasal değişkenler üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Deney tasarımı 6 grup sıçan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Birinci kontrol grubuna günlük olarak sadece yiyecek ve içme suyu verilmiş, ikinci gruba, 3 gün süreyle Escherichia coli ağızdan (1x1010)/200 g/v.a verilmiş olup üçüncü grup 11 gün boyunca (1x108)/200g/v.a ağızdan Lacteol Fort ve Lactobacillus spp ile tedavi edilmiştir. Dördüncü grup, eritroid için 11 gün boyunca Saccharomyces boulardii ile (1×106)/200 g/v.a oral olarak tedavi edilmiştir. Beşinci grup ise E. coli+Lacteol Fort grubu olup, Lactobacillus spp ile 3 günlük oral tedaviden sonra E. coli (1x1010)/200 g/v.a. 11 gün boyunca (1x108) /200g/b.a) ile tedavi edilmiştir. Son olarak altıncı grup E. coli + Saccharomyces boulardii grubu olup, E. coli (1×1010)/200g/v.a. ile oral tedaviden 3 gün sonra, Saccharomyces boulardii (1×106)/200g/va ile 11 gün tedavi edilmiştir. Deneyin sonunda, juguler venden ve EDTA'sız ayırıcı tüplerdeki kan bölgesinden kan alınmıştır. Serum glukoz, üre, kreatinin, toplam protein, albümin, elektrolitler, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve alkalin fosfataz (ALP) konsantrasyonları, üreticinin tavsiye ettiği prosedüre (8,9,10) göre bir klinik kimya analizörü kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the effect of the role of probiotic uptake on some biochemical variables in rats infected with Escherichia coli. Experimental design was performed on 6 groups of rats and the first control group was provided daily with food and drinking water only, The second group was given Escherichia coli orally (1x1010)/200 g/bw for 3 days. And the third group Lacteol Fort treated with Lactobacillus spp orally. (1x108)/200g/b.w to 11 days, Group IV: Saccharomyces boulardii treated orally for 11 days (1×106)/200 g/body weight for erythroid. And the fifth group E.coli+Lacteol Fort: This group was treated with E.coli (1x1010)/200 g/live weight after 3 days of oral treatment with Lactobacillus spp. (1x108) /200g/b.w to peroid 11 days, And the sixth group E.coli+Saccharomyces boulardii: This group is 3 days after oral treatment with E.coli (1×1010)/200g/bw with peroid, Saccharomyces boulardii (1×106)/200g/bw with peroid 11 days has been treated, At the end of the experiment, blood was collected from the jugular vein and from the blood site in the separator tubes without EDTA. Serum glucose, urea, creatinine, total protein, albumin, electrolytes, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), and alkaline phosphatase (ALP) concentrations were determined using a clinical chemistry analyzer according to the manufacturer's recommended procedure