Evaluation of conjunctival surface damages and infammatory cytokines in glaucoma patients
Glokom hastalrında oküler yüzey hasarının ve ınflamatuar sitokinlerin değerlendirmesi
- Tez No: 791204
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜMİT BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Glokom, dünyada kalıcı körlük yol açan en sık hastalıklardan biridir. Kronik topikal ilaçların kullanımı glokom hastalrında oküler yüzey hastalığına neden olabilir. Kuru göz, yaygın oküler yüzey hastalıklarından bir tipidir. Enflamasyon, kuru göz patogenezinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda glokomlu hastalarda gözyaşlarında, IL-1β, IL-1RA, VEGF ve PGE2 sitokin konsantrasyolarını ve bunların kuru gözün klinik şiddeti ile ilişkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 22 ila 65 yaşları arasındaki toplam 45 katılmcı ile gerçekleştirilmiş, bunlar 15 glokom hastası, 15 DED hastası ve 15 normal kontrol. Rutin göz muayeneleri yapıldı. Katılımcıların gözyaşlarındaki IL-1β, IL-1RA, VEGF ve PGE2 düzeylerini ELISA ile hesaplandı. OSD için önemli bir belirteç olarak kabul edilen oküler yüzeydeki goblet hücreleri yoğunluğu ve MUC5AC ekspresyonu değişiklikleri değerlendirmek için konjonktival impresyon sitolojisi kullanıldı. Glokom ve kuru göz gruplarında göblet hücre yoğunluğu ve MUC5AC ekspresyonunun önemli ölçüde azaldığını gösterilmiştir. Glokom grubunda IL-1β, IL-1RA, VEGF ve PGE2 sitokin düzeyleri normal kontrol grubuna göre artmış, ancak tüm sitokinler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ayrıca, bu sitokinler ile kuru gözün klinik parametreleri arasında anlamlı bir korelasyonlar bulundu. Sonuçlar olarak sitokinlerin kuru göz patogenizde kritik rol oynadığı düşünülmektedir. Gelecekte kuru göz tedavisi için anti sitokinler kullanmısı bir iyi seçeneği olarak düşünülebilir. Ayrıca, topikal ilaçlar içeren koruyucuların içeren topikal ilaçların uzun süre kullanımının glokom hastalarının oküler yüzeyi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is one of the most common causes of irreversible blindness in the world. Chronic use of topical medications in glaucoma can lead to ocular surface diseases (OSD). Dry eye is a common type of OSD. Inflammation plays an improtant role in the pathogenesis of DED. Our study aimed to assess the levels of IL-1β, IL-1Ra, VEGF, and PGE2 cytokines in tears and their relation to the clinical severity of dry eye in patients with glaucoma. A total of 45 volunteers participated in the study: 15 glaucoma patients, 15 DED patients, and 15 normal control subjects. All participants were aged between 22 and 65 years old. We use the ELISA technique to assess the levels of IL-1β, IL-1Ra, VEGF, and PGE2 in the tears of the group subjects. The conjunctival impression cytology was used to assess the changes in the GCD and MUC5AC expression at the ocular surface, which are considered significant markers for OSD. In glaucoma and DE groups, the goblet cell density and MUC5AC expression were shown to be significantly reduced. IL-1β, IL-1Ra, VEGF, and PGE2 cytokine levels were increased in the glaucoma group as compared to the normal control group, however, not all the cytokines were statistically significant. Also, significant correlations were found between these cytokines and the clinical parameters of DED. These findings indicate the critical relation between these cytokines and dry eye severity. Our findings clarify the crucial role that cytokines may play in the pathogenesis of DED. Using anti cytokines therapy can be considered as a choice of treatment for DED in the future. Furthermore, we demonstrated that long term use of preservatives containing topical drugs has a negative impact on the ocular surface of glaucoma patients.