Prostat kanserli bireylerde tümör baskılayıcı (Gstp1, pten ve nkx3.1) genlerin ekspresyonu ile beslenme ve yaşam tarzı belirleyicilerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between expression of tumor suppressor (Gstp1, pten and nkx3.1) genes and nutrition and lifestyle determinants in individuals with prostate cancer
  1. Tez No: 791223
  2. Yazar: TEVFİK KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma prostat kanseri (PCa) hastalarında beslenme ilişkili epigenetik faktörler ve yaşam biçimi değişikliklerinin tümör baskılayıcı genlerin (GSTP1, PTEN ve NKX3.1) ekspresyonuna etkilerini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya, 40 yaş üzeri patoloji sonucuna göre 41 prostat kanseri (malign prostat) olan ve 42 prostat kanseri olmayan (benign prostat) toplam 83 erkek birey dahil edilmiştir. Bireylere yüz yüze görüşme yöntemi ile tanımlayıcı bilgiler, fiziksel aktive düzeyleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı belirleyicilerinin sorgulandığı anket formu uygulanmıştır. Ayrıca bireylerin üç günlük besin tüketim kayıtları ve özelleştirilmiş (210 madde) besin tüketim sıklığı sorgulanmıştır. Benign prostat grubunda GSTP1, PTEN ve NKX3.1 gen ekspresyon düzeyleri malign prostat grubuna göre daha yüksek olup, bunlardan GSTP1 ve NKX3.1 gen ekspresyon düzeyleri ise istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksektir (p≤0,001). Her iki grubu oluşturan bireylerde ise PTEN gen ekspresyonu, GSTP1 gen ekspresyonu ile pozitif yönde önemli bir ilişki göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted out to assess the effects of dietary-related epigenetic mechanisms and lifestyle modifications on the expression of tumor suppressor genes (GSTP1, PTEN, and NKX3.1) in prostate cancer patients. The study included 83 males over the age of 40, 41 of whom had prostate cancer (malign prostate) and 42 of whom did not (benign prostate), per the findings of the pathology. In order to collect data for the study, a questionnaire form was used to conduct in-person interviews with participants and ask them about descriptive information, physical activity levels, anthropometric measurements, dietary habits, and lifestyle determinants. Also included were the subjects' three-day food consumption records and a specially created Food Frequency Questionnaire (210 items). GSTP1, PTEN and NKX3.1 gene expression levels were higher in the benign prostate group than in the malign prostate group, and GSTP1 and NKX3.1 gene expression levels were statistically significantly higher (p≤0.001). PTEN gene expression and GSTP1 gene expression were significantly positively correlated in people belonging to both groups (p0,05).