Meme kanserli hastalarda hastalıkla başa çıkma tutumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between attitudes to coping with the disease and quality of life in patients with breast cancer
  1. Tez No: 791224
  2. Yazar: ZEYNEP AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, meme kanserli hastaların hastalıkla başa çıkma tutumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini, bir tıp fakülte hastanesinde medikal onkoloji bölümüne ayaktan başvuru yapan hastalar oluşturdu. Veri toplama döneminde meme kanseri tanısı konmuş, araştırmaya katılmayı kabul eden 146 hasta, çalışmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Hasta Tanılama Formu, COPE Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği ve EORTC QLQ-C30 (Version 3.0) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak değerlendirildi. Gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında iki örneklemde bağımsız örneklemler için t-testi, üç ve üçten daha fazla örneklemin ortalamasının kıyaslanmasında ise ANOVA testi, varsayımların sağlanmadığı durumlarda ise, iki bağımsız iki örneklem için Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla örneklemin karşılaştırılmasında da Kruskal-Wallis H Testi kullanıldı. Bu çalışmada, meme kanserli hastaların başa çıkma tutumları puan ortalamasının 155,86±21,95 olduğu saptandı. Meme kanserli hastaların problem odaklı başa çıkma tutumları yükseldikçe, fonksiyonel durumlarının iyiliği de anlamlı bir artış gösterdiği görüldü. Ayrıca hastaların sağlık durumu algıları kötüden iyiye doğru gittikçe global durumlarının iyiliği de anlamlı bir artış gösterdi. Başa çıkma tutumlarını değerlendirme ölçeği incelendiğinde; problem odaklı başa çıkma tutumları ortalamasının yüksek olduğu; EORTC Yaşam Kalitesi Ölçeği incelendiğinde; Global Sağlık Durumu puan ortalamasının en yüksek olduğu saptandı. Bu çalışma sonucunda, meme kanserli hastaların başa çıkma tutumları ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu; başa çıkma tutumları arttıkça yaşam kalitelerinin de yükseldiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the attitudes toward coping with the disease and the quality of life of patients with breast cancer. The population of the study consisted of outpatients who applied to the medical oncology department in a medical faculty hospital. 146 patients who were diagnosed with breast cancer during the data collection period and agreed to participate in the study constituted the sample of the study. The Patient Diagnosis Form, the COPE Coping Attitudes Assessment Scale, and the EORTC QLQ-C30 (Version 3.0) Quality of Life Scale were used to collect research data. The data obtained in the study were evaluated using the IBM SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program. For comparison of means between groups, t-test for independent samples in two samples, ANOVA test for comparison of means of three and more than three samples, Mann-Whitney U test for two independent samples in cases where the assumptions are not met, and Kruskal-test for comparison of three or more samples. The Wallis H Test was used. In this study, the mean score of coping attitudes of patients with breast cancer was found to be 155.86±21.95. It was observed that as the problem-focused coping attitudes of patients with breast cancer increased, the well-being of their functional status increased significantly. In addition, as the patient's perceptions of their health status went from bad to better, the well-being of their global status increased significantly. When the coping attitudes assessment scale was examined, it was found that the average of problem-focused coping attitudes was high, and when the EORTC Quality of Life Scale was examined, the mean score of Global Health Status was found to be the highest. As a result of this study, it was concluded that there is a significant relationship between coping attitudes and the quality of life of patients with breast cancer and that as coping attitudes increase, their quality of life also increases.