Obezitenin kanser riskine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of obesity on cancer risk summary
- Tez No: 791232
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Sağlığı olumsuz etkileyen kompleks ve multifaktöriyel bir hastalık olarak kabul edilen obezite, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, aterosklerotik hastalıklar, depresyon ve bazı kanser türlerini de içeren hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmamızda da kanserin değiştirilebilir faktörlerinden biri olan obezitenin QCancer skorlaması aracılığıyla kanser riskine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Gözlemsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, 15.05.2022-15.08.2022 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Obezite ve Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 295 hasta ile yapılmıştır. Katılımcılara 11 soruluk bir anket ve QCancer ölçeği uygulandı ve QCancer risk skoru hesaplandı. Katılımcılar VKİ, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, beslenme alış-kanlıkları, fiziksel aktivite sıklığı ve komorbid hastalıkları dikkate alınarak QCancer risk skorları açısından değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza 295 kişi katılmış olup, katılımcıların 180'i kadın, 101'i obez olarak saptandı. Gönüllülerin QCancer ölçeği kullanılarak hesaplanan bazal riski 0,26 (0,49±0,56), QCancer risk skoru 0,59 (2,34±6,34) olarak bulunmuş ve bağıl riskin 1,6 (4,39±9,85) kat olduğu tespit edilmiştir. QCancer risk skoru prostat ve diğer kanserler, kan ve lenf kanseri, serviks kanserinde yüksektir. Kanser türlerinin risk skorları obez ve obez olmayanlara göre karşılaştırılması yapıldığında over kanseri, testis kanseri ve prostat kanseri dışındaki kanserler obez olanlarda istatistiksel olarak an-lamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Yapılan regresyon analizinde, QCancer risk skorunun 0,59'dan büyük olmasını predikte eden faktörden VKİ'nin 1 birim artışı QCancer risk skorunda 1,1 kat artışa neden olmuştur. Ayrıca QCancer risk skorunun normal kilolulara göre kıyaslandığında, fazla kilolularda 2,6 kat, Evre 1 Obez olanlarda 5,2 kat, Evre 2 Obez olanlarda 9,5 kat, Evre 3 Obez olanlarda 12,2 kat arttığı görülmüştür. SONUÇ: Çalışmamızda obezitenin QCancer risk skorunu artırdığı tespit edilmiştir. Birinci basamakta obeziteye yönelik bilgilendirme, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve egzersiz önerilerinde bulunulmasının önemi bir kez daha gösterilmiştir. Özellikle birinci basamak hekimleri tarafından obez bireylerin, obezitenin neden olduğu riskler açısından değerlendirmesinin yapılması kronik hastalıklar başta olmak üzere çeşitli kanserlerin erken tanı ve tedavisinde yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Ayrıca yaşla birlikte obezitenin arttığı dikkate alındığında birinci basamakta hastaların bilgilendirilmesinin sadece o hastayla sınır kalmaması ailedeki her bir ferdinde bilgilendirilmesinin ileri ki yıllarda obezite ile mücadelede önemli bir role sahip olduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Obezite, Kanser riski
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity, which is accepted as a complex and multifactorial dise-ase with an unfavorable appearance, is an important risk factor for diseases including Type 2 diabetes, surgery, atherosclerotic diseases, and some types of cancer. In this study, we aimed to evaluate the effect of obesity, which is one of the modifiable factors of cancer, under favor of cancer risk across QCancer scoring. MATERIALS and METHOD: Our study, which is an observational-descriptive survey study, was conducted between 15.05.2022 and 15.08.2022 with participation of 295 patients applied to Obesity and Family Practice Polyclinics of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital. A survey containing 11 questions and QCancer scale were applied to the participants and the QCancer risk score was calculated. Participants were evaluated in terms of QCancer risk scores, taking into account BMI, gen-der, marital status, education level, dietary habits, frequency of physical activity, and comorbid diseases. RESULTS: 295 people participated in our study, 180 of the participants were female and 101 were obese. The baseline risk of the volunteers calculated using the QCancer scale was found to be 0.26 (0.49±0.56), the QCancer risk score was 0.59 (2.34±6.34), and the relative risk was 1.6 (4.39±9, 85) layers were determined. QCancer risk score is high in prostate and other cancers, blood and lymph cancer, and cervical cancer. When the risk scores of cancer types were compared according to obese and non-obese cancers, cancers other than ovarian cancer, testicular cancer, and prostate cancer were found to be statistically significant. In the regression analysis, 1 unit increase in BMI, which is one of the factors that predicted the QCancer risk score to be greater than 0.59, caused a 1.1-fold increase in the QCancer risk score.In addition, when the QCancer risk score was compared to those with normal weight, it was ob-served that it increased 2.6 times in overweight, 5.2 times in Stage 1 Obese, 9.5 times in Stage 2 Obese, and 12.2 times in Stage 3 Obese. CONCLUSION: In our study, it was determined that obesity increases the QCancer risk score. The importance of informing about obesity, lifestyle changes, diet and exercise recommendations in primary care has been demonstrated once again. It is thought that the evaluation of obese individuals in terms of the risks caused by obesity, especially by primary care physicians, will be a guide in the early diagnosis and treatment of various cancers, especially chronic diseases. In addition, considering that obesity increases with age, it is seen that informing patients in primary care is not limited to that patient, but informing each member of the family has an important role in the fight against obesity in the coming years. KEYWORDS: Obesity, Cancer risk