Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının kolorektal kanser erken tanısı ve taramaları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels, attitudes, and behaviors of family medicine residents regarding early diagnosis and screenings of colorectal cancer in ankara province
  1. Tez No: 791250
  2. Yazar: EMRE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Aile hekimliği ve birinci basamak, onkolojik hastalıkların önlenmesi ve taramasında, tedavisi ve tedavi sonrası dönemde ve palyatif bakımda önemli bir yer tutmaktadır. Toplumda en sık görülen kanserlerden olan kolorektal kanserin erken tanısı ve taramaları, aile hekimliğinin sorumlulukları arasındadır. Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının kolorektal kanser erken tanısı ve taramaları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarını belirlemek ve bunları etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanları çalışmaya alındı. Katılımcılara; sosyodemografik veri formu ile kolorektal kanser erken tanısı ve taramaları hakkında literatür taranarak hazırlanan anket formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Family medicine and primary care play an important role in the prevention, screening, treatment, and palliative care of oncological diseases. Early diagnosis and screening for colorectal cancer, one of the most commonly seen cancers in society, are among the responsibilities of family medicine. The aim of this study was to determine the knowledge level, attitudes, and behaviors of family medicine residents in Ankara regarding early diagnosis and screening of colorectal cancer and to identify the factors affecting them. Materials and Methods: Family medicine residents working in Ankara were included in the study. Participants were given a socio-demographic data form and a questionnaire prepared by reviewing the literature on early diagnosis and screening of colorectal cancer. The IBM SPSS-26 program was used for data analysis, and a p-value of