Ankara ilindeki Aile Hekimliği asistanlarının şizofreni ile ilgili genel bilgi düzeyi ve etkileyen faktörler
General knowledge level of family medicine residents on schizophrenia and affecting factors on knowledge level in Ankara
  1. Tez No: 797811
  2. Yazar: MİNE TUNÇEL
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofreni; kronik veya tekrarlayan psikozu içeren, yüksek oranda yeti yitimine sebep olan psikiyatrik bir bozukluktur. Birinci basamakta sahada ve asistanlık eğitim sürecinde genel olarak şizofreni hastası ile karşılaşma oranlarının düşük olduğu bilinmektedir. Bu hastalara ilk tedaviyi başlayan kişiler genellikle aile hekimleri olmamakla birlikte, hastaların klinik özelliklerine bakarak şizofreniden şüphelenme ve gerekli bölüme sevk etme şansları vardır. Hastalığın tanı alıp tedavi başlandıktan sonraki sürecinde ise hastaların raporlu ilaçlarının reçete edilmesi kısmında aile hekimleri daha çok görev almaktadır. Bu araştırmadaki amacımız ileride birinci basamağın temel taşlarını oluşturacak olan aile hekimliği asistanlarının bu hastalığın risk faktörleri, klinik özellikleri, olumlu ve olumsuz prognostik faktörleri ve kullanılan antipsikotik ilaçların yan etkileri üzerine bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 15.07.2022-15.10.2022 tarihleri arasında Ankara ilinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren üniversite ile eğitim ve araştırma hastanelerindeki tam zamanlı ve sözleşmeli aile hekimliği asistanlarından çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 246 asistan alınmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte gözlemsel bir araştırmadır. Sorular araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak hazırlanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve şizofreni ile ilgili bilgi düzeyini etkileyebilecek faktörleri içeren veri formu ile birlikte şizofreniye yönelik bilgi soruları internet ortamında hazırlanan anket aracılığıyla uygulandı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Schizophrenia is a psychiatric disorder that involves chronic or recurrent psychosis and leads to a high level of functional impairment. It is known that the rate of encountering schizophrenia patients in the field and during the resident education process in primary care is low. In addition, although the people who start the first treatment for these patients are not family physicians, they have the chance to suspect this disease by looking at the clinical characteristics and to refer them to the necessary department. After the diagnosis of the disease and the start of the treatment, family physicians are more involved in the prescription of the prescribed drugs of the patients. Our aim in this study is to measure the level of knowledge and awareness of family medicine residents, who will form the cornerstones of primary care in the future, about the risk factors of this disease, the clinical features, positive and negative prognostic factors, and the side effects of the antipsychotic drugs used. Materials and Methods: We recruited 246 full-time and contracted family medicine residents from universities and research hospitals providing family medicine residency training in Ankara province, who voluntarily agreed to participate in the study between 15.07.2022-15.10.2022. Our study is a cross-sectional observational study. The questions were prepared by the researchers by scanning the relevant literature. Information questions about schizophrenia were administered to the participants through a questionnaire prepared on the internet, along with a sociodemographic data form and a data form containing the factors that may affect the level of knowledge about schizophrenia. P significance value was accepted as