X.25 ağ üzerinden düğüm denetiminin incelenmesi
Examination of remote node inspection via X.25 network
  1. Tez No: 79128
  2. Yazar: MEHTAP TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
VII ÖZET Günümüzde veri haberleşmesi, artan bir hızda önem kazanmakta, bu ise doğal olarak, her geçen gün, çok sayıda ve çeşitli özelliklere sahip ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak, çeşitli özelliklere sahip bu ürünlerin uyum içinde çalışabilmesi için, bir takım standartlar belirlenmesi zorunluluğu doğmuştur. X.25 protokolü de bu standartlardan biri olup, DTE ile DCE arasında, paket modda veri transferini tanımlamaktadır. X.25 protokolü, hepsi de DTE ve ağ arasındaki haberleşmenin kurulabilmesi için gerekli olan üç ayrı seviyeye bölünebilir.. Fiziksel seviye. Çerçeve seviyesi (veya link seviyesi). Paket seviyesi (veya ağ seviyesi) DPN (Veri Paket Ağı) ürün ailesi; erişim, anahtarlama, ağ operasyonları, yönetim ve bakım özelliklerini sunan bir veri şebekelendirme ürünler topluluğudur. TURP AK içinde, DPN düğümleri kullanıcıyla X.25 protokolünü kullanarak haberleşirler. DPN- 100 iki temel fonksiyonel elemandan oluşur.. Erişim modülü DPN- 100 Erişim Modülü, DPN ürün ailesi için abone hattı erişim ara birimi sağlamaktadır. Erişim Modülü'nün kullanıcılara yüksek performanslı erişim linkleri sunan modüler bir yapıya sahiptir.. Kaynak modülü Kaynak Modülü bir ağ elemanıdır. Ağla tümleşiktir ve diğer santrallere direkt bağlıdır. Temel fonksiyonları,. Trunk ve erişim modülleri arasında paket transferi sağlamak,. Santral yönetimi şeklindedir. DPN Veri Toplama Sistemi; alarmlar, loğlar ve istatistikler gibi ham DPN- 100 ağ verisini toplar ve saklar. Böylece ağ verisi, NMS (Ağ Yönetim Sistemi) performans ve hata yönetimi uygulamaları tarafından yapılacak daha sonraki işlemler için mevcut hale getirilir. DPN Veri Toplama sistemini oluşturan bileşenler ve görevleri aşağıdaki gibidir.. DPN-100 modülleri, Yönetim Veri Servenna olan X.25 bağlantılarıVIII vasıtasıyla, ham ağ verisini periyodik olarak transfer eder.Bu ağ verisi, daha sonraki analiz ve raporlama uygulamaları tarafından kullanılmak üzere, MDS veri tabanında saklanır.. Yönetim Veri Server hoştu alarmlar, loğlar ve istatistikler ve binary servis verisi dosyalan gibi ham ağ verisini toplar ve saklar.. Performans API, alarmlar, loğlar ve istatistikler ve servis verisi dosyalan gibi ham ağ verisini toplar ve saklar.. Mühendislik Analiz Mümessili (EAA), standart erişim metodlarını (Performans API) kullanarak, MDS'ten ham ağ verisini elde eder, özet tablolarının oluşturmak için, bu elde edilen veriyi kullanarak hesaplamalar gerçekleştirir, MDS veri tabanında bu sonuç özet tabloların saklar.. Kesinti Hesaplayıcısı, DPN-100 ağı tarafından üretilen alarmlara dayalı olarak, kesinti kayıtlan oluşturur.. Raporlama Uygulamaları, performans veya hata yönetimi alanlarındaki daha sonra yapılacak olan işlemler için, DPN-100 ağ verisine erişebilir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Recently, data communication becomes very important and this results several products have various properties. This is required to determine some standarts in order to work with compatibility while using different products. X.25, one of these standarts, specifies data transfer between DTE (Data Terminal Equipment) and DCE (Data Circuit Terminating Equipment) at packet mode. The X.25 protocol can be divided into three distinct level, all of which are necessary in order to establish communications between a Data Terminal Equipment and Network.. The Physical Level. The Frame (or Link) Level. The Packet (or Network) Level DPN (Data Packet Network) is a complete data networking product consisting of access, switching, network operations, administration and maintenance, and optional engineering and test tools. DPN nodes communicates with users by using X.25 protocol. The DPN-100 is composed of two basic functional elements.. Access Module providing subscriber line interface. The DPN - 100 Access Module provides the primary subscriber line access interface for the DPN family of products. The Access Module has a modular architecture that provides high-performance access links to users.. Resource Module providing the call routing and switch control functions. The Resource Module (RM) is a network element. It is integrated into a network and directly connected to other switches. Its primary functions are;. Packet transfer between trunk and the access modules,. Switch management. DPN-100 Data Collection System collects and stores DPN-100 raw network data such as alarms, logs, and statistics. This network data is made available for further processing by NMS performance and fault management applications. DPN Data Collection System elements and their tasks as follow,. DPN-100 Modules transfer DPN-100 raw network data periodically through an X.25 connection to the Management Data Server Host. This network data is stored in MDS database for further processing by analysis and reporting applications.. Management Data Server host collects and stores DPN-100 raw network data such as alarms, logs and statistics.. The Performance API is an ASCII interface that provides access to DPN-100 network data residing on the Management Data Server host(s).. The Engineering Analyses Agent retrieves raw network data from MDS using standart access methods (Performance API), performs computations using this retrieved data to create summary tables, and store the resulting summary tables in the MDS database.. Outage Calculator computes component outage records based on alarms generated by the DPN-100 network.. Reporting Applications access DPN- 1 000 network data for further processing in the areas of performance or fault management.