Enerji sistemlerinde kullanılan gerilim transformatörlerinde farklı çekirdek yapılarının analizi
Different core structure analysis of voltage transformers used in the power systems
- Tez No: 84325
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Gelişen teknolojiye paralel olarak transformatör nüvelerinde kullanılan malzemeler gelişme göstermiştir. Transformatör nüve kayıplarının azaltılmasına ilişkin bu çalışmalar büyük bir hızla gelişmektedir. Yapılan bu çalışmada deneysel incelemeye ağırlık verilmiştir. Bu çalışmada iki adet dizme, bir adet C tipi kesimli (C core), bir adet hava aralıklı (Gap core) ve bir adet amorf malzemeden C tipi kesimli nüve olmak üzere beş adet nüve üzerinde gerilim ölçü transformatörü ile ilgili deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Seçilen bu nüvelerin bir kısmı gerilim transformatörü üreten yerli ve yabancı firmalar tarafından kullanılmaktadır. Gerilim transformatörü üreticileri genellikle nüve tipi olarak dizme nüve veya C tipi kesimli nüveleri tercih etmektedirler. Bu nüvelerde kullanılan malzemeler ise gerilim transformatörünün özelliğine göre çeşitli kalitede SiFe (M5.M4) olarak seçilmektedir. Ülkemizdeki üreticiler nüve malzemesi olarak genellikle maliyetleride göz önünde bulundurarak M5 SiFe(silisyum katkılı demir)' yi dizme nüve olarak kullanmaktadırlar. Çalışmada güç transformatörlerinde çekirdek malzemesi olarak kullanılmaya başlanan amorf metalden C tipi kesimli nüveli gerilim transformatörü üretilmiş ve aynı özellikteki SiFe nüveli C tipi, dizme ve hava aralıklı nüveler ile karşılaştırılarak nüve yönünden incelenerek gerilim transformatörleri için uygun nüve tipi çıkarılmıştır. Karşılaştırmada nüvelerin kayıpları, mıknatıslama akımları, nüvelerin ürettikleri harmonikler, meydana gelen harmoniklerin gerilim transformatörlerinin sekonderlerine bağlanan teçhizata yaptığı etkiler, meydana gelen harmoniklerin nüvelerde meydana getirdikleri ek demir kayıpları, transformatör sargılarında meydana getirdikleri ek bakır kayıpları, sekonder gerilim karakteristikleri çıkarılarak uygun tipi belirlenmiştir. Bununla birlikte deney transformatörlerine standart gerilim transformatörü test kademeleri uygulanmıştır. Ayrıca eşdeğer devre parametrelerinin tesbit edilebilmesi için rvboş çalışma ve kısa devre deneyi uygulanmıştır. Primer devre akımı ve sekonder devre gerilimi dalga şekilleri bilgisayara alınarak fourier analizi uygulanarak harmonik analizleri gerçekleştirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The materials used in transformers cores are being observed development as parallel to developing technology. These studies concerning to being decreased of transformer core losses are developing speedly day by day. In addition, the core types and materials used in voltage transformers are altering as parallel to tis development. In this study, the experimental research is more than the theoretical research. In the study, the experimental study is done by total five cores whereof two stacked types, one C - core type, one distributed gapped core type and one amorphous type. Some of selected cores are being used by native and foreign producers. Generally, the voltage transformer producers prefer C - core type or stacked core type. The materials used in these cores are chosed as SiFe in different qualility in terms of specification of voltage transformer. The producers in our country generally use M5 SiFe type (iron adulterated silicon) as stacked core material taking into consideration cost. In the study, the voltage transformer having G core type from amorphous metal which is being used as core material in power transformers is produced, the appropriate core type is determined, and being compared with C - core type SiFe core, stacked and air gap core type in same specification. In comparison, the appropriate core type is determined being taken out losses of cores, magnetising currents, harmonics produced by cores, effects of occuring harmonics to device connected to voltage transformers, addition iron losses occured by harmonics in cores, addition copper losses occured in transformers, seconder voltage characteristics.Nevertheless, the standart voltage ranks are applied to experimental transformers. As well, in order to being determined of equivalent circuit parameters, non-load and short circuit experiments are done. FFT(Fast Fourier Transform) and harmonic analyses are applied being transferred of the primer circuit current and seconder circuit voltage. VII