Toplam kalite ve kalite maliyeti
Total quality and quality cost
  1. Tez No: 79132
  2. Yazar: LEVENT LÜTFİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi, klasik anlamdaki yönetim anlayışının alternatifi olarak doğan, gelişen ve gelişimine devam etmekte olan modern ve etkin yönetim anlayışının bugünkü adıdır. Bütün yönetim tanımlarının istisnasız hepsinde“belirlenmiş amaçlar”ibaresi yeralır. Günümüzün çağdaş yönetim anlayışında amaçların tümünde kalite, kalitenin sağlanması ağırlıklı önem taşır. En özlü ve kabullenilmiş iradesiyle“istenilen özelliklere uygunluk”olarak tanımlanan kalite konusunda son 40 yıl içerisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Nihai ürünler üzerinde yapılan“rutin muayeneler”olarak tanımlanan kalite kontrol kavramının da kalitenin“üretim süreci içerisinde yaratılabileceği”ortaya çıkınca kontrolden yönetime doğru bir süreç başlamıştır. Yeni şekli ile kalite kontrol, üretim sistemlerinin entegre bir parçası olarak“kalitesiz üretimi önlemek”görevini yerine getirmektedir. Günümüz koşullarında endüstriyel kuruluşlar bir daha geri alamayacakları bir gidere yol açması bakımından“kusurlu ürün imali”'ne uzun süre dayanamazlar. Bu nedenle kalitesiz üretimi önlemek üzere yapılan çalışmalar günümüzde büyük önem kazanmaktadır. İşte çağdaş bir yönetim anlayışı olan Toplam Kalite Yönetimi'nde hem süreç, hem de beşeri unsurların temci misyonu değişimi yönetebilmek ve“kaliteye ulaşmaktır. Diğer bir ifade ile müşteri tarafından tanımlanan ve müşteri beklentilerini herşeyin üstünde tutan kalite anlayışının, tüm faaliyetlerin yürütülmesi sırasında ürün ve hizmet bünyesinde oluşturulan bir ”yönetim biçimi" olarak tanımlanması gerekir. Kalite maliyetleri, mamul üretimine geçmeden önce başlayıp mamulün kullanım haline gelinceye kadar yapılan faaliyetlerden meydana gelmektedir. Aslında temel kalite problemleri kalite kontrol bölümüyle önlenemez. Çünkü kalite topyekün uygulamayı gerektirir.Bunun için kalitenin tasarımından satış sonrası hizmetlere katlar geniş bir alana yayıldığını kabul etmek lazım. Zaten modern kalite anlayışında toplam kalite maliyetlerinin esası müşteri ile başlayıp yine müşteri ile bitmektedir. Günümüz işletmelerinde klasik olarak maliyet merkezlerinin sadece kalite kontrol aşamasında yapılması yeterli olmamaktadır. Çünkü kalite çalışmaları tasarım öncesi tasarım sırasında ve işletmenin her aşamasında yapılmalı ve bu çalışmalarla ilgili verilerin, belirlenen bu merkezlerde, muhasebe departmanı ile kalite güvence departmanının öncülüğünde toplanması yerinde olacak ve sağlıklı bir maliyet yapısı ile tahlil ve değerleme imkanı doğacaktır. Toplam Kalite Yönetimi ve Kalite Maliyet Çalışmaları, dinamik pazarlarda yıkıcı rekabetin karşısında ayakta kalabilmenin tek yolu olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is no doubt that there arc always certain aims For all the definition of management. All the aims of today's modern managerial system have mainly fixed the quality of the ways of doing it. Total Quality Management with the definition of modern management system is focused on the management of changing which the basic mission of social elements is to get the best quality. The management of total quality consists of; a-) The customers' expection which are the most important priority. b-) Fixation of quality by customers. c-) In the duration of all the facilities. d-) A management style in the frame of product and servis. In the dynamic market the way of survivery against destructive rivalry is having Total Quality Management system as a management style. In this work, we are going to focus on the“Quality”and“The economic dimention of quality”. These two pains are so important for today's industry and business world. In the last 40 years, many changes and developments have been accured. These changes have diverted the quality control concept oni of the“routine inspections”on the final product. Henceforth the change in the concept caused the quality as an accessory slicked to the product at the end of manufacturing process. Currently, if the industrial firms manufacture defective products, it is hard for them to stand on their on feet too long and they might have to face big losses at the end. However in the previous days, there is a perception about the quality, which is seen as an addition for the product, the increase on the quality is an extra cost on production. IIIn recent days, after understanding the quality, it can be established in the manufacturing process. The thoughts related with quality control is an integrated part of manufacturing system and it plays a major role to case the unqualified manufacturing. The goal of quality cost system is to facilitate quality improvement efforts which leads to the reduction of the operating cost. The globalization and its natural results harsh competitors on (heir market. Easy life left its seat for struggle. Some firms shares have plunged in market, so they are faced with fierce down-size or they arc vanished, while the others tried to buy new shares in other market. On this new medium, as we examine the successfull firms, we understand that they have TQM philosopy and use this approach carefully. In the countries when the developments in administration and industry happens, Quality management becomes complex body. In economical and industrial developments, the durability is a dominant factor in qualified manufacture. Quality system is not a simple process, it is an integrated body which can be easily affected by the economy and industrial level of the country. In developing countries, even the managers percevied the Total Quality Philosopy, they have faced with immense hardship in using this according to technical and managerial perspectives. As we increase the quality, the costs will decrease. The Total Quality Management is the most effective method of this development. If The Total Quality Management is well planned and directed to the right targets, it will be the most important opportunity.