OPT ile planlanan üretimin izlenmesi için gösterge paneli tasarımı ve bir uygulama
Manufacturing dashboard design for monitoring production lines planned with OPT and an application
  1. Tez No: 791312
  2. Yazar: İBRAHİM ANDAÇ COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Optimum Üretim Teknolojisi (Optimized Production Technology - OPT); üretim ortamındaki darboğazları azaltmak, verimi artırmak, stokları en aza indirmek ve dolayısıyla genel üretim maliyetlerini azaltmak için kullanılan bir üretim iyileştirme konseptidir. Esasen üretim hattındaki darboğazların, işe yaramayan stokların temelinin belirlenmesine ve ortadan kaldırılmasına dayanmaktadır. Bu yöntemin amacı, herhangi bir ek stok oluşturmadan tüm üretim zinciri boyunca maksimum tam zamanında üretim akışını sağlamaktır. OPT, üretim ihtiyaçları ile üretim kaynaklarına ilişkin verileri kullanarak, işletmedeki tüm iş merkezleri için öncelikleri ve kapasite kısıtlarını göz önüne alarak optimuma yakın iş çizelgelerini hazırlamaya yardımcı olmaktadır. Sistem; en karlı ürün bileşimi, teslim tarihleri, emniyet stoğu düzeyleri, darboğaz oluşturan tezgahlar ve iş istasyonları gibi önemli ölçütleri kullanarak her faaliyet için öncelikleri belirlemektedir. Daha sonra mevcut iş yüküne göre kapasite darboğazlarını tespit etmektedir. En son aşamada ise, mevcut darboğazları göz önüne alarak her iş için üretim çizelgeleri hazırlamaktadır. Bu çalışmada, OPT planlama ile yalın üretim felsefesini uyumlu hale getiren ve standart renk kodlarıyla çok sayıda temel performans göstergesi (Key Performance Indicator - KPI) içeren bir dijital gösterge panosu tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemin nasıl çalıştığına dair örnek olaylar üzerinden açıklamalar yapılmış ve elde edilen faydaları tartışılmıştır. Geliştirilen yeni gösterge paneli, işletmedeki tüm çalışanlara sağlıklı ve etkin bir veri akışı sunmakta ve bunun yanında dijital olarak anlık izlenebilirlik imkânı sağlamaktadır. İlgili gösterge paneli; PHP, SQL, MS Excel ve VBA geliştirme araçları kullanılarak ve çalışanların süreci daha verimli yönetmesi için akıllı tahta entegrasyonu da yapılarak, işletmeye özel intranet platformunda kullanıma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Optimized Production Technology (OPT) is a production improvement concept used to reduce bottlenecks, increase efficiency, minimize inventories, and therefore reduce overall production costs. It is essentially based on identifying and eliminating the origin of bottlenecks and unnecessary stocks in the production line. The purpose of this method is to ensure maximum JIT production flow throughout the entire production system without creating any additional inventory. By using data on production needs and production resources, OPT helps to prepare near-optimal work schedules for all work centers in the enterprise, taking into account the priorities and capacity constraints. OPT determines priorities for each activity by using important criteria such as the most profitable product-mix, delivery dates, safety stock levels, bottleneck benches, and workstations. Then, according to the current workload, it identifies the capacity bottlenecks. In the last stage, it prepares the production schedule for each job, taking into consideration the current bottlenecks. In this study, a digital dashboard with many KPIs was designed by harmonizing OPT planning and lean philosophy and including standard color codes. The designed system has been explained through case studies, and the benefits have been discussed. The newly developed dashboard provides a healthy and effective data flow to all employees at the factory, as well as providing instant digital monitoring. The digital dashboard that is created by PHP, SQL, MS Excel, and VBA development tools and along with smart board integration, for all employees to manage the process more efficiently has been made available on an intranet platform.