Search for dark matter in the mono-jet events at the CMS experiment and detector R&D for the dune experiment
CMS deneyi'nde mono-jet olaylarında karanlık madde araştırması ve dune deneyi için dedektör Ar-Ge
- Tez No: 791311
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU, DOÇ. DR. BURAK BİLKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, iki çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, 13 TeV merkezi kütle-enerjili proton-proton çarpışmalarında gerçekleştirilen Run 2 sırasında CMS tarafından toplanan 137,2 fb 1 tam veri setini kullanarak, mono-Hs son durumuna bozunan Karanlık Higgs bozonu sinyalini aramayı amaçlamaktadır. Olası mono-Hs kanıtlarını bulmak için pmiss T ve geri tepen büyük konili jet kütlesi gibi değişkenleri kullanırız. Ancak analiz model bağımlıdır ve pmiss T dağılımı ve büyük koni jetin kütle dağılımı ayrıntılı bir analiz gerektirir. İkinci çalışma, ProtoDUNE-SP'deki sıvı argon ortamına ksenon katkılanmasının etkilerini araştırmak üzerinedir. Çalışmanın amacı, nitrojen kirliliğinden kaynaklanan ışık kayıplarını geri kazanmak ve zaman projeksiyon odası deneylerinde argonun saflığını korumaktır. Ksenonun sıvı argona enjekte edilmesinin detektör performansı üzerindeki etkilerini gösteriyoruz ve ilk sonuçlarla karşılaştırıyoruz. Bu çalışma, ProtoDUNE-SP'deki ilk ksenon katkılanmasının performansıyla ilgili kapsamlı bir analiz sunar. Bu çalışmalar, yeni fizik arayışlarındaki süregelen çabaları ve detektör teknolojisindeki gelişmeleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two studies. The first study aims to search for evidence of a Dark Higgs boson in the mono-Hs final state using the entire dataset of 137.2 fb 1 collected by CMS during Run 2 using proton-proton collisions with a center-of-mass energy of 13 TeV. We employ variables such as pmiss T and the mass of the recoiling large-cone jet to identify a possible mono-Hs signature. However, the analysis is model-dependent, and the pmiss T distribution and mass spectrum of the large-cone jet require a detailed analysis to be generalized. The second study discusses the performance of Xenon doping in the liquid argon environment at ProtoDUNE-SP. The study aims to recover light losses due to nitrogen contamination and maintain the purity of argon in time projection chamber experiments. We demonstrate the effects of injecting Xenon into liquid argon on the detector's performance and compare them to the initial results. The study presents a comprehensive analysis of the performance of the first Xenon doping at ProtoDUNE-SP. These studies demonstrate the ongoing efforts in the search for new physics and the advancements in detector technology.