Samsun ilinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden kaynaklanan atıkların incelenmesi
Investigation of wastes from oral and health services in Samsun
- Tez No: 791318
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Teknolojinin, sanayileşmenin, kentleşmenin ve nüfusun hızla arttığı günümüzde çevresel sorunların her geçen gün arttığı, insan ve çevre sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. Bilinçsiz kaynak kullanımı ve buna bağlı olarak tüketimin hızla artması, doğal kaynakların kirlenmesi ve tükenmesi atık sorununu tekrar gündeme getirmektedir. Tıbbi atıklar, insan ve çevre sağlığı açısından tehdit oluşturan atıkların başında gelmektedir. Bu atıklar üretim, depolama, bertaraf edilme ve taşınmasına ilişkin daha özel önlemler ele alınması gerekmektedir. Tıbbi atıkların üretiminde değişik kaynaklar yer almaktadır. Bu kaynaklar arasında diş hekimliği faaliyetlerinin önemi büyüktür. Yerleşim yerlerinde diş hekimliği faaliyetlerinden kaynaklanan büyük, orta ve az miktarda atık üreten pekçok sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Çalışmada, Samsun ilinde bulunan ve diş hekimliği hizmeti veren sağlık kuruluşları belirlenerek tıbbi atık üretme potansiyellerine göre sınıflandırılmıştır. Yapılan sınıflandırmada büyük ve orta miktarda atık üreten sağlık kuruluşları belirlenmiştir. Diş hekimliği faaliyetlerinden kaynaklanan ortalama atık miktarları ve atık yönetimleri belirlenmiştir. Sağlık kuruluşlarında atık yönetiminden kaynaklanan sorunlar Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde tespit edilmiş ve bu sorunlara çözüm alternatifleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are increasing day by day, threatening human and environmental health with the rapid increase in technology, industrialization, urbanization and population. The unconscious use of resources and the rapid increase in consumption cause the pollution and depletion of natural resources and create the problem of waste. Medical waste is one of the leading wastes that pose a threat to human and environmental health. Special precautions should be taken regarding the production, storage, transportation and disposal of the wastes. There are different sources in the production of medical wastes. Among these resources, the importance of dental activities is great. There are many health institutions that produce large, medium and small amounts of waste arising from dental activities in settlements. In the study, health institutions providing dentistry services in Samsun were determined and classified according to their potential to produce medical waste. In the classification made, health institutions that produce large and medium amounts of waste are determined. Average waste amounts and waste management's arising from dentistry activities have been determined. Problems arising from waste management in health institutions have been identified within the framework of the Regulation on Control of Medical Wastes and solution alternatives have been proposed for these problems.