Vokal nodül tanı ve terapisinde glottal fonksiyon indeksi'nin etkinliği
Efficacy of glottal function index in vocal nodule diagnosis and therapy
  1. Tez No: 791342
  2. Yazar: NİLGÜN ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Temel amacımız; ses bozukluklarının tanı-müdahale aşamalarının izlemesi süreçlerinde, sesdeki değişimin subjektif değerlendirilmesinde kullanılan pratik, kısa, semptom odaklı bir özdeğerlendirme ölçeği olan Glottal Function Index (GFI)'in Türk dili ve kültürüne adapte edilmesidir. GFİ'nin; vokal nodüllü hastanın tanılanması ve uygulanan ses terapisinin takibindeki klinik faydasının ortaya konması diğer amacımızdır. Çalışmamız iki aşamalıdır; ilk aşama GFİ adaptasyonu, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasından oluşmaktadır, ses bozukluğu tanılı 40 ve sağlıklı 40 olmak üzere toplam 80 birey katılmıştır. Videolaringostroboskopi (VLS) ile larenks değerlendirmesi yapıldıktan sonra akustik ve aerodinamik ölçümler yapılmış, GFİ ve ses handikap indeksi (SHİ) uygulanmıştır. GFİ'nin tanı ve terapi etkinliğinin araştırıldığı ikinci aşamaya vokal nodül tanılı 24 birey katılmıştır. Uygulanan terapi yöntemine göre sekizer kişilik üç grup oluşturulmuş; birinci gruba rezonan ses terapisi, ikinci gruba Lax-Vox ses terapisi uygulanmış ve çeşitli nedenlerle ses terapisi alamayan üçüncü gruba sadece ses hijyeni önerileri verilmiştir. Bu aşamada da VLS ile larenks değerlendirmesinden sonra akustik ve aerodinamik ölçümler yapılmış, GFİ ve SHİ uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
We mainly aimed to adapt the Glottal Function Index (GFI), a short, practical, symptom-oriented self-assessment scale used in subjective evaluation of vocal changes, to the Turkish language and culture, in monitoring the diagnosis-intervention stages of voice disorders. We also aimed to diagnose patients with vocal nodules and demonstrate the clinical benefit of GFI in the follow-up of voice therapy. Our study comprised two phases. The first phase consisted of GFI adaptation, validity, and reliability processes. A total of 80 individuals (40 with voice disorders and 40 healthy) participated in the study. Following the larynx assessment through videolaryngostroboscopy (VLS), acoustic and aerodynamic measurements were made, and GFI and voice handicap index (VHI) were applied. 24 individuals with vocal nodules participated in the second phase, investigating the diagnostic and therapeutic effectiveness of the GFI. The participants formed three groups of eight (3x8) according to the implemented therapy method. The first group received resonant sound therapy, while the second group received Lax-Vox sound therapy. On the other hand, the third group was merely given voice hygiene advice since they could not receive sound therapy for various reasons. Upon the laryngeal assessment through VLS, acoustic and aerodynamic measurements were made, and GFI and VHI were conducted. The factor analysis of the GFI scale revealed the existence of a single factor that explains 89.749% of the total variance, with an eigenvalue of 3.590. Also, the reliability (Cronbach's alpha) of the test-repeat-test was found to be 0,959-0,958.