Tiroid hastalıkları, tanısal yöntemler ve cerrahi faktörlerin tiroidektomi komplikasyonlarına etkisi
The effects of thyroid diseases, diagnostic methods and surgical factors on the thyroidectomy complications
- Tez No: 452462
- Danışmanlar: UZMAN SELİM YİĞİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Tiroidektomi, sık uygulanan, mortalitesi oldukça düşük cerrahi operasyonlardan biridir. Ancak kendine özgü ve hastanın hayat kalitesini ciddi olarak bozacak komplikasyonlara neden olabilir. En sık komplikasyonları kanama, hipokalsemi, vokal kord paralizisi, enfeksiyon ve komşu organ yaralanmalarıdır. Bu komplikasyonlardan en sık hipokalsemi (%10-30) ve vokal kord paralizisi (%5-10) görülür ve çoğunluğu geçicidir. Bu çalışmada amaç farklı tiroid patolojileri nedeniyle uygulanan tiroidektomi sonrası gelişen komplikasyonlara preoperatif hastalıklar, diagnostik testler, uygulanan cerrahi prosedür ve kullanılan yeni nesil enerji cihazlarının etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ekim 2010-Ekim 2015 tarihleri arasında benign ve malign tiroid hastalıkları nedeniyle tiroidektomi uygulanan 887 hastaya ait veriler retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, ASA skorları, preoperatif görüntüleme yöntemleri, preoperatif laboratuar değerleri, İİAB sonuçları, preoperatif tanıları, yapılan operasyon tipleri, patolojik tanıları ve postopertif morbidite nedenleri incelendi. Tiroidektomi sonrası en sık görülen komplikasyonlar; hipokalsemi(%29.2), vokal kord paralizisi (%4.3), kanama (%1.5) ve cerrahi alan enfeksiyonu(%0.3)'dur. Kalıcı hipokalsemi %0.5 oranında görülürken, vokal kord paralizisi olan tüm hastaların sekelsiz iyileştikleri tespit edildi. Preoperatif olarak Graves hastalığının bulunması ve postop patolojik incelemede PTC varlığı özellikle morbidite nedenlerinden hipokalsemi riskini arttırmaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thyroidectomy is one of the low mortality level operation which is carried out. But it has its own specialty and it may have comlications to demolish patients life style seriously. The most often complications are bleading, hypochalsemia, vocal cords paralysis, enfection and neigh-bor hood organ injury. Hypocalsemia (%10-50) and vocal cords paraliysis (%5-10) are most often seen in this complications and they are temporary. The purpose of this study is to put forward the influence to complications which develop after application of different thyroid phatologies, preop disease diagnostic tests, applied surgical prosedurs and new generation energy devices which are used for this purpose in Kocaeli Derince Education and Research Hospital General Surgical Clinic. The parameters of 887 who had thyroidectomy implimentation because of benign and malign thyroid disease are analyzed between October 2010-October 2015. Patients demographic characteristics, ASA scores, preop visualisataion methods, preop labrotory outputs, fine needle aspiration biopsy results, preop diagnosis, types of operations that are made, pathologic diagnosis and postop morbidity reasons are analyzed. The complications that are most often seen after thyroidectomy are hypocalsemia (29.2), vocal cords paralysis (%4.3), bleading (%1.5) and surgical site infections(%0.3). All patients who have vocal cords paralysis healed without disfunction even permanent hypocalsemia was seen %0.5. İndicating Graves disease as preop and having PTC at postop pathologic analysis increases hypocalsemia (p>0.05). Especialy because of morbidity in female sex, USG and fine needle aspiration biopsy malignancy symptom developing TT implimentation hypocalsemia and vocal cords analysis are found meaningfull because of recurrent. During multivariete analysis postop hypocalsemia and vocal cords analysis.