Gedizli Kabûlî Dîvânı sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Dictionary of Gedizli Kabûlî's Divan [An alphabetical-functional dictionary with concordance]
- Tez No: 791441
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 3841
Özet
Kelime ve kelime gruplarının temel, mecaz ve bilhassa bağlamsal manalarını ortaya koyma esasına dayanan TEBDİZ (Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizini ve İşlevsel Sözlüğü) projesi, Türkçe kaleme alınan eserlerin anlam dünyasını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Türk dilinin tarihsel sözlüğüne katkıda bulunmayı hedef edindiğimiz bu çalışmada, Anadolu coğrafyasında yetişen ve XVI. yüzyıl şairlerinden olan Gedizli Kabûlî'nin Dîvân'ı esas alınmıştır. Şairlik yönünün yanı sıra devlet erkânından biri olan Kabûlî'nin eserinde yer alan nazım şekilleri gerek biçim gerekse muhteva yönünden ele alınarak açıklanmıştır. Kabûlî'nin şiirlerindeki dil ve yazım özellikleri etraflıca incelenmiş ve Dîvân'da tespiti yapılan“Tamlamalar, İkilemeler, Edatlar, Bağlaçlar, Ünlemler, Dua ve Beddua İfadeleri, Ayet ve Hadisler, Atasözleri, Özdeyişler ve Deyimler”ayrı başlıklar altında verilerek anlatılmıştır. Ardından Dîvân'daki kelime kadrosu tetkik edilmiş, sonrasında ise sözcük ve sözcük grupları hem gerçek hem de bağlamsal açıdan dikkate alınarak anlamlandırılmıştır. Çalışmada klasik bir divanda yer alan kelime ve kelime gruplarının belirli bir bağlam içerisinde kazandığı yeni anlamlar ortaya konmuş ve Gedizli Kabûlî'nin sözvarlığı incelenerek şairin şiir dünyasının kapıları aralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The TEBDIZ (Contextual Index and Functional Dictionary of Historical and Literary Texts) project, based on the basis of revealing the basic, metaphorical and, in particular, contextual meanings of words or groups of words, aims to explore the world of meaning of works written in Turkish. In this study, which we aim to contribute at least a little to the historical dictionary of the Turkish Language, the Divan of Gedizli Kabuli, an Anatolian-born poet from the XVI. century, was taken as a foundation. In addition to the poetic aspect, the verse forms contained in the work of Kabuli, one of the statesmen, have been explained by considering both the form and the content. The language and spelling characteristics of Kabuli's poems have been thoroughly examined and the“Phrases, Dilemmas, Prepositions, Conjunctions, Interjections, Prayer and Curse Expressions, Verses and Hadiths, Proverbs, Maxims and Idioms”identified in the Divan have been explained under separate headings. Then, the vocabulary staff in the Divan was examined, and then the words and groups of words were taken into account both from a real and contextual point of view and made sense of. In our study, the new meanings gained by the words and word groups in a classical divan in a certain context were revealed and the vocabulary of Gedizli Kabuli was examined and the doors of the poet's poetry world were opened.