Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 691 Numarada kayıtlı mecmuanın transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi
Millet Library Ali Emiri Verse Number 691 with transcription of the journal and its classification according to MESTAP
  1. Tez No: 791442
  2. Yazar: ALİ SUAT DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Dergi, süreli yayın manalarından öte mecmua, farklı nazım şekli ve türlerinde, farklı kişilerce derlenen edebi eserlerdir. Şiir mecmuaları, divan sahibi olan şairlerin divanlarında olmayan şiirlerinin tespitine, tezkirelerde adı geçen ya da geçmeyen şairlerin şiirlerinin bir araya getirilmesine, bilinmeyen ya da nadiren görülen farklı nazım şekli ve aruz kalıplarının ortaya çıkmasına vesile olan, derlendiği dönemin edebi zevkini gözler önüne seren klasik edebiyatın vazgeçilmez kaynağı olarak Türk edebiyatına yüzyıllardan beri katkı sağlamıştır. Bu kıymetli kaynaklardan biri de Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 691 Numarada kayıtlı, bu tezin konusu olan mecmuadır. Söz konusu bu çalışmada mecmua kavramı açıklanmış, mecmuaların önemine ve mecmualar hakkında yapılan tasniflere değinilmiş, mecmuanın genel özellikleri verilmiş, transkripsiyon alfabesi ile çeviri yazısı yapılmış ve eserler“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”ne göre düzenlenmiştir. 62 varaktan oluşan, en çok gazel nazım şekli ile yazılmış 238 şiir barındıran mecmuada, bu şiirlerden 48 tanesinin şair bilgisine ulaşılamamış, 20 şiirin de Arapça ve Farsça olduğu tespit edilmiştir. Çoğunlukla 16. yüzyıl şairleri yer almakta olup en fazla şiiri bulunan şairler Bâkî, Necatî, Hayalî ve ʻUbeydî olmuştur.
Özet (Çeviri)
Magazine, beyond the meaning of periodicals, is the literary work compiled by different people in different forms and types of verse. Poem magazines, to determine the poems of poets who have divan, which are not in their divan, bringing together the poems of poets mentioned or not mentioned in biographies, reveals the literary taste of the period in which it was compiled, which conduces the emergence of different verse forms and prosody patterns that are unknown or rarely seen, revealing the literary taste of the period in which it was compiled, as an indispensable source of classical literaute, it has contributed to Turkish literature for centuries. One of these valuable resources is the journal, which is the subject of this thesis, which is registered in the National Library, Ali Emiri Manzum No. 691. In this study, the concept of journal has been explained, the importance of journals and the classifications made about the journals have been mentioned, the general characteristics of the journal have been given, and transliterated with transcription alphabet and the works have been arranged according to the“Systematic Classification of Journals Project (MESTAP)”. In the magazine, which consists of 62 leaves and contains 238 poems, most of which were written in ghazal verse, the poet knowledge of 48 of these poems could not be reached, and it was determined that 20 poems were in Arabic and Persian. There are mostly 16th century poets in the journal, and the poets with the most poems are Bâkî, Necatî, Hayalî and Ubeydî.