Farklı arpa çeşitlerilerinde topraksız tarım uygulamaları
Soilless agriculture applications in different barley genotypes
- Tez No: 817115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma ile hem dünyada hem de ülkemizde yenilikçi ve kullanımı her geçen gün artan topraksız tarım uygulamalarından olan akuaponik ve hidroponik sistemlerde yetiştirilen üç farklı tescilli arpa (Hordeum vulgare L.1753) çeşidi olan Sancak, Aydan Hanım ve Akar çeşitlerinin bazı fizyolojik ve morfolojik parametreleri ölçülmüş olup, sistemler ve çeşitler arasında performansları değerlendirilmiştir. Topraksız tarım uygulamalarında deneme grupları akuaponik ve hidroponik sistemler olup, kontrol grubu olarak saksı toprağı kullanılmıştır. Akuaponik sistemlerde balık olarak japon balığı (Carassius auratus L. 1753) kullanılırken sistemin biyolojik dengeleme tankında nitrifikasyon için kullanılan bakteriler Nitrosomonas sp., Nitrococcus sp., Paracoccus sp., Pseudomonas sp. ve Nitrobacter sp. türleridir. Hidroponik sistemde ise besin çözeltisi olarak“Hoagland Çözeltisi”kullanılmıştır. Tüm çalışma boyunca gün aşırı olarak balık, biyolojik dengeleme tankı ve hidroponik sistemin besin tankı gün aşırı olarak pH, sıcaklık ve EC değerleri ölçülmüştür. Çalışma sonunda ise bitkilerin morfolojik olarak yaprak, gövde, köklerinin boy ağırlıkları, SPAD değerleri, klorofil a, klorofil b, total klorofil ve bazı bitkisel indeklerinin ölçümleri yapılmıştır. Tüm ortaya çıkan sonuçlar istatistik programında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yapılan tüm analizlerin sonuçları ele alındığında çalışmada kullanılan üç arpa çeşidi için en uygun sistemin hidroponik sistem olduğu görülmüştür. Topraksız tarım sistemleri için ise en uygun çeşidin Akar çeşidi olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışmanın gelecekte yapılacak olan topraksız tarım çalışmalarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some physiological and morphological parameters of three different proprietary barley (Hordeum vulgare L.1753) cultivars Sancak, Aydan Hanım and Akar, which are grown in aquaponic and hydroponic systems, which are innovative and the use of soilless agriculture applications are increasing day by day both in the world and in our country, were measured. and their performance was evaluated across systems and varieties. In soilless farming practices, experimental groups were aquaponic and hydroponic systems, and potting soil was used as the control group. While goldfish (Carassius auratus L. 1753) are used as fish in aquaponic systems, the bacteria used for nitrification in the biological balancing tank of the system are Nitrosomonas sp., Nitrococcus sp., Paracoccus sp., Pseudomonas sp. and Nitrobacter sp. are types. In the hydroponic system,“Hoagland Solution”was used as the nutrient solution. During the whole study, the pH, temperature and EC values of the fish, the biological balancing tank and the nutrient tank of the hydroponic system were measured every other day. At the end of the study, morphological measurements of leaves, stems, roots, SPAD values, chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll and some plant indices were made. All the resulting results were analyzed and evaluated in the statistical program. When the results of all analyzes were taken into consideration, it was seen that the most suitable system for the three barley varieties used in the study was the hydroponic system. It has been seen that the most suitable variety for soilless farming systems is Akar variety. It is thought that this study will shed light on soilless agriculture studies to be carried out in the future.