The role of e-government systems in combating administrative corruption in Iraq
Irak'ta idari yolsuzlukla mücadelede e-devlet sistemlerinin rolü
- Tez No: 791467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARIA CSISZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yolsuzluk, İdari devletlerin başarısızlığının, gelişme ve refaha kavuşamamasının en önemli nedenlerinden biri yolsuzluktur. Çeşitli ülkeler, kamu hizmetlerinin sağlanması çerçevesinde teknolojik ve dijital sistemleri benimseyerek yolsuzlukla mücadele etmeye ve ortadan kaldırmaya çalıştı. Bu çalışmanın problemi, devlet idaresinde dijital sistemi benimsemenin etkisi ve bunun yolsuzlukla mücadele ve devlet içindeki çalışma sistemi üzerindeki etkisi etrafında dönmektedir. Şeffaflığın sağlanması, emek ve zamandan tasarruf edilmesi, bürokrasinin ortadan kaldırılması ve iş performansının iyileştirilmesinde yönetimden faydalanılması açısından. Birçok yasa ve kural olmasına rağmen, diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Irak'ta da yolsuzluk artmaktadır. Iraklıların çoğu yolsuzlukla mücadeleyi zaman zaman seçici olarak görse de, diğerleri bazı kişilerin fark edilmeden yolsuzluğa karışabileceğine inanıyor. Ayrıca, BİT ve yolsuzluk araştırmalarında ortak bir öneri, bu tür araştırmalardaki bir sonraki adımın, e-devletin yolsuzlukla mücadelede olumlu bir etkisinin olup olmadığını incelemek olduğu yönündedir. Bu nedenle, mevcut araştırma, Irak'ta kamu sektöründeki yolsuzlukla mücadelede elektronik hükümetin rolüne ilişkin soruyu yanıtlama girişimidir. Bu çalışma, Irak'taki bazı kurumlara, çalışmanın konusu hakkında veri toplamak için bir anket dağıtılarak nicel yönteme dayanıyordu. Bu çalışma, Irak'ta devlet kurumlarının çalışmaları çerçevesinde e-devlet uygulamasının yolsuzlukla mücadeleye ve yolsuzluğun azaltılmasına katkı sağlayacağı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Corruption is one of the most important reasons for the failure of administrative states and their inability to achieve progress and prosperity. Different countries have sought to combat and eliminate corruption by adopting technological and digital systems within the framework of providing public service. The problem of this study revolves around the context of the impact of adopting the digital system in government administration and its impact on the work system within the government in its various aspects in a form called (e-government). In terms of benefiting from its advantages in achieving transparency, saving effort and time, eliminating bureaucracy, and developing the performance of the administration's work. Despite the existence of many laws, rules, trials, and repossession of public property over the years, corruption is still growing rapidly in Iraq as in the rest of the developing countries. Most Iraqis see the fight against corruption as selective at times, Others feel that certain people may engage in corruption without being detected. In addition, a typical proposal in ICT and corruption studies is that the next step in this sort of research should be to investigate if e-government has a beneficial influence on corruption. As a result, the current study is an attempt to find answers to the topic of the role of e-government in combating corruption in Iraq's public sector. This study used a quantitative strategy to collect data on the subject of the study by sending a questionnaire to various entities in Iraq. This study concluded that the application of electronic government will contribute to fighting corruption and reducing it within the framework of the work of state institutions in Iraq.