Spatial and temporal distribution of Anatolian rock art
Anadolu kaya sanatının mekansal ve zamansal dağılımı
- Tez No: 791471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Anaolu kaya sanatı, arkeolojik veriyle doğrudan ilişkilendirilememesi ve buna bağlı olarak tarihlendirmesindeki sorunlar nedeniyle yeterince çalışılmamış bir konudur. Varolan az sayıdaki araştırma kaya sanatını ve onu ortaya çıkaran süreçleri anlamlandırmak yerine daha bölgesel belgeleme odaklıdır. Bu tezin amacı, Anadolu kaya sanatının anlamı ve işlevi üzerine tezler sunmaktadır. Kaya sanatının tarihlendirilmesi, üslubu ve içeriğinde dair bilgiler ve mekansal veri, CBS yazılımı kullanılarak kapsamlı bir veri tabanında toplanmış; ve kaya sanatının Anadolu coğrafyasında arkeolojik dönemlere göre mekansal dağılımını inceleyen haritalar oluşturulmuştur. Bu yolla, Anadolu kaya sanatınının anlamlandırabilecek mekansal ve zamansal örüntüler ortaya çıkarılarak dört kategoriden oluşan bir sınıflandırma oluşturulmuştur. Her bir kategorinin yerleşme türleri, yaygın figürler ve sahneler üzerinden karşılaştırmalı stilistik analizi sonucunda Üst Paleoitik- Erken Neolitik Toros Petrogliflerinin avla ilişkili ritüeller sonucunda veya önemli avlanma rotalarını işaretlemek üzere ortaya çıktığı; Geç Neolitik- Erken Kalkolitik Kırmızı Piktografların doğanın döngülerini, evlilik veya erginleme törenlerini kutlayan şamanistik ritüellerle ilişkili olduğu; tarihi dönemlere ait Doğu Anadolu Petrogliflerinin bazılarının mezar alanlarını işaretlediği; ve onlarla çağdaş olanAnadolu'nun farklı bölgelerindeki diğer petrogliflerin bu geleneğin yayılımını gösterdiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rock art is a relatively neglected field in Anatolian archaeology, mainly because of the problem of dating in the lack of clearly associated archaeological deposits. The little research conducted on the subject is restricted to regional documentation rather than providing an explanatory framework for the existence of rock art. The main aim of this work is to explain the function and meaning of Anatolian rock art. A comprehensive database containing data on rock art's location, dating, style, and content is created utilizing GIS software. To identify different types of rock art, first, the overall temporal and spatial distribution of rock art is examined by time-slice maps based on the dates offered by previous researchers and the existence of certain motifs; then, comparative stylistic analysis is conducted. The overall exploration revealed a pattern that demonstrates Anatolian rock art can be studied in 4 loosely defined categories. Based on the analysis of site types and density maps of common figures and scenes, possible functions and meanings are proposed for each category. The Upper Paleolithic to Early Neolithic Petroglyphs of the Taurus Range are likely to be the outcome of a hunting ritual or marked prominent hunting grounds. The Red-Pictographs of the Late Neolithic-Early Chalcolithic are related to shamanistic rituals celebrating the cyclical regeneration of nature, marriage ceremonies, or rites of passage. The Petroglyphs of Northeastern Anatolia are meant for a wider audience and, in some cases, mark burial grounds. The sites categorized as“other petroglyphs”reflect the expansion of the Northeastern tradition elsewhere in Anatolia.