Are entrepreneurs made or born? Investigating its usefulness to Nigerian policy makers
Girişimci oluşur mu, doğar mı? Nijerya politika yapıcılarına yararlı olmasının araştırılması
- Tez No: 791470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Henry Ford bir keresinde“Yapabileceğinizi de düşünseniz yapamayacağınızı da düşünseniz, ikiniz de haklısınız”demişti. Çoğu kişi tarafından son üç (3) yılda ekonomiyi yönlendirdiği düşünülen en önemli faktör, ―Girişimcilik (Bruyat & Julien, 2001). Aynı zamanda, yeni işlerin yaratılmasını teşvik eden ve iş yaratma ve refahla sonuçlanan bir“ekonominin motoru”(Kuratko, 2005) olarak görülmektedir (Gorman, Hanlon, & King. 1997). Girişimciliğin önemi fazla vurgulanamaz; Küresel Girişimcilik Monitörü (GEM) tarafından, inovasyon tarafından yönlendirilen ekonomiler yoluyla büyüme potansiyelini gerçekleştirmenin önündeki engellerden birinin Girişimcilik eksikliği olduğu keşfedilmiştir (2008, S.9). Taatila (2010), bir bölgenin refahının ve uzun vadeli büyümesinin, girişimci tutum eksikliğinden dolayı toplumların durgunluğunun bir sonucu olarak engellenebileceğini belirterek bu keşfi doğruladı. Bu çalışmanın arkasındaki fikir, geçmiş hipotezleri oluşturmak ve desteklemek ve aynı zamanda“Girişimciler Doğulur mu, Yapılır mı?”Sorusuna cevap vermektir. Bunu ilerletirken, birincil ve ikincil bilgiler dahil olmak üzere çeşitli kaynakları araştırdım. İkincil bilgiler, spekülasyonlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan alınırken, birincil inceleme, yanıt verenlerle yapılan görüşmelerden elde edilir. Keşif, girişimcilerin doğuştan değil ağırlıklı olarak yaratıldığını varsayacak ve girişim/girişimcilik niteliklerinin diğerlerine kıyasla girişimcinin karakterinde daha belirgin olduğunu ifade edecektir.
Özet (Çeviri)
Henry Ford once said“Whether you think you can or you think you can't, you are both right”. The most important factor considered to be driving the economy by the many in the last three (3) decades is the word“Entrepreneurship”(Bruyat & Julien, 2001). It is also seen as an“Engine”of the economy (Kuratko, 2005) that stimulates the creation of new businesses and result to job creation and wellbeing (Gorman, Hanlon, & King. 1997). The importance of Entrepreneurship cannot be overemphasize; it has been discovered by the Global Entrepreneurship Monitor (GEM) that one of the hindrances to actualizing growth potential through economies that are driven by innovation is lack of Entrepreneurship (2008, P.9). Taatila (2010) corroborated with this discovery by stating that the prosperity and long-term growth of a region can be hinder as a result of stagnation of societies due to lack of entrepreneurial attitudes.