Focus groups and assemblies in Ankara City Council in the scope of deliberative democracy
Ankara Kent Konseyi'nde müzakereci demokrasi kapsamında çalışma grupları ve meclislerin incelenmesi
  1. Tez No: 791472
  2. Yazar: ELİF MELTEM MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Müzakereci demokrasi geleneksel temsili demokrasilerdeki özellikle temsil krizine bir çözüm olarak öne sürülen yeni demokrasi teorilerinden biridir. Bu anlayışta siyasi kararlar, ideal olarak söylem etiğine uygun şekilde tartışma kültürü ile gerekçelendirilerek oydaşma ile alınır. Küçük ölçekli topluluklar da müzakereci demokrasinin pratikte uygulandığı yöntemlerden biridir. Bu çalışmada Ankara Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren çalışma grupları ve meclislerin toplantıları müzakereci demokrasi çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmada kent konseyi toplantılarının gerçekten müzakereci demokrasi örneği olup olmadığı ve eğer öyleyse bu toplantılardaki müzakerenin kalitesinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, iki farklı kent konseyi toplantı kaydı söylem kalite indeksi ile ölçülmüştür. Ayrıca kent konseyi katılımcıları ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar katılım, saygı, gerekçelendirme, ortak iyiye yönelim ve fikir değiştirme eğilimi ilkeleri bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Deliberative democracy is one of the new democracy theories put forward as a remedy to the representation crisis in traditional representative democracies. Political decisions are ideally taken by consensus, justified by a culture of discussion in accordance with the discourse ethics within this theory. Mini-publics are also one of the ways in which deliberative democracy is practiced. In this study, the focus group and the assembly meetings of the Ankara City Council were examined within the framework of deliberative democracy. The aim of this study is to measure whether the city council meetings are really an example of deliberative democracy and if they are, to measure the quality of the deliberation in these meetings. In this context, two different city council meeting records were measured with the Discourse Quality Index. In addition, semi-structured interviews were conducted with the participants of city council meetings and the results were compared. The results were analyzed in the context of the principles of discourse ethics which are participation, respect, justification, common-good orientation, and disposition to change.