African Union intervention and security Somalia between 2007-2018
Afrika Birliği müdahalesi ve 2007-2018 arası Somali güvenliği
- Tez No: 791473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARIA CSISZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı, Afrika Birliği Misyonu'nun (AMISOM) Somali 2007-2018'deki güvenlik üzerindeki rolünü araştırmaktır. Amaçlar, Afrika Birliği Misyonu Barışı koruma gücünün güvenlik üzerindeki etkisini belirlemek, Afrika Birliği kapasite geliştirmenin güvenlik üzerindeki etkisini incelemek ve Afrika Birliği insan hakları korumasının Mogadişu Somali'deki güvenlik üzerindeki etkisini incelemekti. Veriler, bir anket ve basit bir belgesel inceleme kullanarak nicel olarak bilgi sağlayan 384 katılımcıdan elde edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the role of African Union Mission (AMISOM) on security in Somalia 2007-2018. The objectives were to determine the effect of African Union Mission Peace keeping force on security, to examine the ef-fect of African Union capacity building on security and to examine the effect of Af-rican Union human rights protection on security in Mogadishu Somalia. The data was attained from 384 respondents who provided information quantitatively using a questionnaire and simple documentary review. The study results show that African union capacity building has non -significant effect on security in muqdisho Somalia with level of significance above 0.05. African union peace keeping force and African union Human rights protection has a significant relationship with security in Somalia meaning that the functionality of AMISOM can induce security since all the level of significance were below 0.05.The study conclude that African Union Mission Peace keeping force existed in Somalia. They have operated vastly for long period of time; the study established that a little-significant effect exists between African union mis-sions on security in Mogadishu. It's concluded that African union mission has less contribution to security meaning other avenues are to be explored in enhancing the functionality of security apparatus in Somalia. Secondly the study conclude that AU capacity building in Mogadishu is existing there is little significant effect existing between AU capacity building and security in Mogadishu. Third objective concludes that the status of human rights implementation by African union is significant and can generate effective security management for the country. The human rights can be generated to enhance the security apparatus by increasing human rights observance in the country. The study further recommends that there that avenues for improving the peace keeping forces are prudent in generating the functionality of the state security. The study recommends that there is need for improved functionality of the capacity systems such as enhancement in capacity provided for the training, increases financial resources for the country by the United Nations in designing mechanisms necessary in increased attained capacity for the employees. The study further recommends that the African union need to generate effective concerns on human rights management with the sensitizations needed for developing effective consideration on concerns of human rights.