The role of social media in creating political awareness and in the mobilization for social protests in Nigeria: A case study of the EndSARS Protest
Nijerya'da siyasi farkındalık yaratmada ve sosyal protestolar için seferberlikte sosyal medyanın rolü: EndSARS Protestosu üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 791478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOUHAMED BACHİR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sosyal medyanın demokraside oynadığı rol, yapılan çeşitli araştırmalarla bilginlerilgisini çekmiştir. Bu bağlamda bilginlerilgisini çeşitli konularda farklı araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırma çalışması, sosyal medyanın siyasi farkındalık yaratmada ve toplumsal protestolar için bir seferberlik aracı olarak oynadığı rolü araştırıyor. Nijerya'da, hem eski hem de yeni oluşan diğer birçok demokraside olduğu gibi, sosyal medya, vatandaşların yaşamlarını etkileyen sosyo-ekonomik ve politik meseleleri toplu olarak tartışabilecekleri ve tartışabilecekleri bir kamusal alan haline gelerek geleneksel medyaya rakip olacak şekilde ortaya çıktı. Sosyal protestolar her zaman Nijerya siyasi tarihinin ve gelişiminin bir parçası olmasına rağmen, EndSAR Sosyal Protestosu, sosyal medyanın, özellikle de Twitter'ın oynadığı kritik ve merkezi rol açısından benzersiz ve muhteşemdi. Bu toplumsal protestoda, Nijeryalılar duyarlı hale gelmek ve harekete geçmek için kitlesel olarak seferber oluyor, siyasi bilinçlerini yükseltmek, Nijeryalılara, sosyal medyanın gücüyle, hükümeti devreye sokma ve eylemlerinden ve eylemsizliklerinden onu sorumlu tutma gücüne sahip olduklarına dair güven verin. Bir sosyal hareket aracı olarak sosyal medyanın motoruna yakıt sağlayan şey, hem eski hem de yeni oluşan demokrasilerde sıradan vatandaşlar tarafından kapsayıcılığı ve erişilebilirliği teşvik etmeye hazır olmasıdır. Sosyal medya onlara ülkelerinin yönetim sürecine dahil olmaları için bir platform sağladığından, eski neslin muhafazakar ve kayıtsız siyasetini radikal, eleştirel için bir kenara attığından, genç Nijeryalılar bu bağlamda, EndSARS toplumsal hareketinde kritik bir rol oynadılar ve politik aktivizm. Dolayısıyla bu araştırmanın amacı, sosyal medyanın siyasi farkındalık ve toplumsal protestolar için seferberlik üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma, analizi için dört önemli kavrama dayanmaktadır: Kamusal Alan, Demokrasi, sosyal medya ve Toplumsal Hareket.Bu kavramlar, sosyal medyanın siyasi etkinliği ve sosyal protestoları ve gösterileri teşvik etmedeki rolünü anlamak için çok önemlidir. Vatandaşların hükümetle ilişki kurma, kararlarını, politikalarını ve programlarını etkileme, sorumlu tutma ve hatta onu değiştirme yeteneklerine güvenmelerinin sağlanabileceği bir kamusal alan sağlayan sosyal medyayla ilgili fikir tonlarını analiz ederken bunları uygun buluyoruz.
Özet (Çeviri)
The role the social media plays in democracy have drawn the attention of scholars with several research conducted. In this regards scholar have conducted different research on several topics and issue. This research work investigates the role played by social media in creating political awareness and as a tool for mobilization for social protests. In Nigeria, just like in several other democracies, both old and nascent, social media has emerged to rival the traditional media by becoming a public sphere through which citizens can collectively deliberate and discuss socio-economic and political matters as they affect their lives and the entire country. Though social protests have always been a part of Nigerian political history and development, the EndSARS Social Protest was unique and spectacular in terms of the critical and central role played by social media, especially Twitter. In this social protest, it was massively used and deployed by participants to sensitize and mobilize Nigerians, raise their political consciousness and awareness, give confidence to Nigerians that after all, with the power of social media, they have the power to engage the government and hold it accountable for its actions and inactions. Fueling the engine of social media as a vehicle for social movement is its readiness to promote inclusiveness and accessibility by ordinary citizens, both in old and nascent democracies. It is in this regards that young Nigerians played a critical role in the EndSARS social movement as the social media provided them with a platform to get involved in the governing process of their country, jettisoning conservative and apathetic politics of the older generation for radical, critical and political activism. Hence the purpose of this research is to investigate the impact of social media on political awareness and in mobilizing for social protests. For its analysis, the research relies on four important concepts: Public Sphere, Democracy, social media and Social Movement. These concepts are very key to understanding the role of social media in promoting political efficacy and social protests and demonstrations. We find them appropriate in analyzing shades of ideas regarding the social media providing a public sphere through which citizens can be made to trust their ability to engage their government, influence its decisions, policies and programs, hold it accountable and even change it.